РУЖА ЛЮБЕНОВА
Вече десет дни след обнародвания декрет на президента на Република Турция Реджеп Ердоган за въвеждане възможността българи да пътуват до съседната страна само с лични карти, яснота и единна политика по въпроса няма. От самото начало беше ясно, че облекчението българите да пътуват безвизово до Република Турция 90 дни в рамките на всеки 180-дневен период, е с цел туризъм или транзит. Беше ясно, че не се отнася до хора, тръгнали да развиват търговска или икономическа дейност. Също и до шофьорите на тежкотоварни автомобили, които следваше да продължат да пътуват с валидни паспорти, независимо дали преминават транзитно или крайната им дестинация е в Република Турция.
Но дори и за туристите, тръгнали на почивка в Турция, преминаването само с лична карта е много рисковано. Може да те пуснат, но може и да си останеш на границата. На сайта на Външно министерство няма съобщение по този въпрос, нито на сайтовете на консулствата ни в Турция. Но в медиите има. „Българи, които искат да почиват в Турция, играят ези-тура на границата. Оказва се, че докато някои сънародници минават без проблем само с лична карта, то други горят, ако нямат паспорт, пише „Телеграф”. Наскоро граничари са поискали задгранични документи на цял автобус организирани туристи. За това алармираха от туроператорската фирма в социалните мрежи. По думите на граничарите, те все още нямали инструкции. Някои от тях твърдят, че режимът е в сила още от 27 юли, други пък казват, че влиза в сила от 1 август, а според трети – чак от септември. Така засега преминаването през границата без паспорт се оказва ези-тура. Освен това на сайта на турското външно министерство страната ни все още не фигурира в списъка с безвизовите държави. Много от хотелите в Турция също продължават да изискват паспорти от посетителите…
Според текстовете новият режим трябваше да влезе в сила още на следващия ден след обнародването му. Оказа се обаче, че нито външното ни министерство, нито консулството и посолството на Турция у нас са били подготвени предварително за промените. Българските мисии в южната съседка също нямаха информация.
Поради тази причина те предупредиха хората да не рискуват. Десетки нашенци все пак успяха да минат границата само с лични карти, но други не са били допуснати.”
Затова, за всеки случай, носете си и двата документа за самоличност – личната карта и задграничния паспорт, поне докато нещата не станат ясни.