РУЖА ЛЮБЕНОВА
Не спират протестите и инициативите срещу изграждането на завода за каменна вата на „Петрургия” ЕООД с инсталация за изгаряне на боклук край село Върбовка, Павликенско. Както вече многократно писа в. „Росица” това би засегнало в голяма степен и Севлиевска община, която отстои само на 25 км по права линия. Горенето на огромни количества боклук (повече от 60 ТИР-а на ден) ще нанесе огромни поражения на въздуха, почвите и водите, категорични са специалисти.
Сега се оказва, че тази екологична катастрофа в Централна Северна България няма да е единственият проблем пред жителите й. И към момента безводието тук е голям бич, а с построяването на завода ще нарасне още.
Ето и мнението на специалистите от гражданското сдружение „Ти решаваш”, учредено на 9 юни т. г. – правоприемник на Инициативния комитет в град Павликени против изграждането на завода.
„Рискове от екологична катастрофа при реализиране проекта на „Петрургия“ ЕООД: Необходимо количество вода за функциониране на инвестиционното намерение: Обръщаме внимание на фактите, изложени в ДОВОС относно необходимите количества вода. Същите намираме за силно обезпокоителни.
Заложените цифри в инвестиционно предложение, съпоставени с броя жители на общината, водят до следните тревожни данни. Количеството вода, необходима за производството на каменна вата и енергоизточника към него, се равнява на 46 литра в секунда! Средно месечно това възлиза на над 119 000 м3 вода. При приблизителна консумация от 15 м3 на домакинство, също средномесечно, тази вода би покрила нуждите на около 8000 домакинства, или на над 30 000 души. Съпоставено с населението на общината, което е около 20 400 души по данни за 2020, се вижда, че нуждите от вода за функциониране на инвестиционно намерение е невъзможно да бъдат обезпечени, без да лишат гражданите от правото им на достъп до вода. Дори без реализирането на този проект, голяма част от населените места в региона от години срещат трудности и нямат достъп до вода и вече демонстрират непримиримостта си към този проблем с множество граждански протести и молби до различни институции.”
Ще напомним и още обезпокоителни цифри, свързани с дейността на бъдещия завод на „Петрургия“ ЕООД, според сдружението: „При предвидените капацитети на енергоизточника (инсталация за изгаряне на отпадъци) заложени в проекта, общо в инсталацията ще постъпват 56 т/час модифицирани горива от отпадъци (RDF), което прави 1344 тона за 24 часа. Това са повече от 67 камиона по 20 тона полезен товар. Всеки ден! Отпадният продукт остава неизвестен като количество и качество.
Не е разгледан рискът от кръстосано замърсяване при транспорта на отпадъци, кумулативният ефект от добив на каменна фракция, транспорта й, транспорт на RDF, изгаряне на RDF, транспорт на отпадъчни пепел и шлаки от изгаряне, транспорт на готова продукция, замърсяване с диоксини, фурани и тежки метали. Реализирането на проекта „Петрургия“ излага на екологична катастрофа Павликени и Региона!”Затова днес, 27 юли, сдружението „Ти решаваш” организира във Велико Търново пресконференция на тема: „Нежелан инвеститор обрича на еко катастрофа и безводие хората от Павликени и региона”.
Отделно от сдружението ни съобщиха, че към подписката срещу изграждането на завода са прибавени още над 2000 подписа от община Велико Търново, с което общият им брой стана 20329. Сред тях и 5421 от община Севлиево.
„Управителният съвет на гражданско сдружение „Ти решаваш” ще проведе серия от планирани срещи с депутати и политици от всички парламентарно представени и други партии, като ще ги запознае с казуса „Върбовка” и ще търси тяхната подкрепа и защита на гражданите, които са против инвестиционното намерение на „Петрургия“ – над 20 000 души.”
На 16 юли във Велико Търново беше проведена първата среща с депутатката Елисавета Белобрадова от Демократична България. Тя увери, че ще се запознае в детайли с проблема и ще даде информация и обратна връзка за етапа, на който се намира инвестиционното намерение в момента, както и какви са възможностите за противодействие срещу него.
След срещата Белобрадова заяви: „Сдружението няма никакви политически цели, хората са с най-различни политически разбирания, но каузата за спасяването на града им от изгарянето на отпадъци в огромни размери и очакваните последици в множество отрасли ги е обединила и те са абсолютно решени да се преборят. Нямам търпение да се видя с Борислав Сандов (министър на околната среда и водите – б. а.) да обсъдим въпроса и да видим с какво можем да съдействаме на гражданите.