МИНКА МИНЧЕВА
От участието ми в проекти по програма „Еразъм“ научих, че те не са само екскурзия в чужбина, те промениха възгледите ми по много теми. Това съобщи за в.“Росица“ Димитър Ножаров, служител по сигурност на информацията и ОМП в Община Севлиево.
Програма „Еразъм“ спомага изграждането на Европейското пространство за висше образование и насърчава иновативните процеси и трансфера на знания и технологии във висшето образование. Право за участие в нея имат не само студенти и преподаватели, но и представители на различни видове организации – включително нестопански и неправителствени, ангажирани с организирането и предлагането на образователни и обучителни услуги на местно, регионално и национално равнище; Изследователски центрове и организации, занимаващи се с въпроси на „Ученето през целия живот”; Организации, осигуряващи насоки, консултиране и информиране.
„Когато синът ми участваше в проекти по ЕРАЗЪМ+, докато учеше в ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров” и посещаваше различни държави приемах, че това му помага в научаването на езици, в начина на поведение, в обучението му. Но впоследствие, когато чуех, че някой е ходил или ще отива в някоя държава по тази програма си казвах: „Приятна екскурзия!“. И така беше до момента, когато аз участвах в такъв проект в Египет“, разказа Ножаров.
Участието му в проекта станало случайно, затова и той тръгнал с нагласата, че ще бъде на екскурзия до екзотичната, с древна култура, държава Египет. Но мнението му много бързо се променило, когато разбрал темата на дискусиите, които ще се водят там „ Обрязването на жените в ислямския свят“ и по-конкретно в Централна и Северна Африка, а в следствие на миграционните процеси, и в други страни.
„В резултат на това над 200 млн. жени живеят осакатени от тази форма на мъчения. В Германия те вече са над 65 хил.
Посещението беше 4 дни, два от които бяха в път, а другите два преминаха в дискусии по темата. В този проект почти всички участници бяха от африкански, мюсюлмански държави, за разлика от други проекти по тази програма, в които имаше представители от различни държави и религии. В тази заключителна среща беше направено резюме на предишните и всеки от участниците трябваше да излезе с послание да се работи за премахването на тази традиция – обрязването на жените в ислямския свят, която ги осакатява. За нас, европейците – християни проектът е полезен, за да знаем, че това нещо го има, за да сме подготвени и ние, защото не се знае какво може да се случи при тези големи мигрантски потоци от тези държави към Европа“, разказа накратко същността на проекта, Димитър Ножаров.
Той призна, че дискусиите по темата са го впечатлили много, защото не е допускал, че е възможно жени да бъдат подлагани на такива мъчения.
„И по примера „Предай нататък“ аз споделях впечатленията си с мои познати, които са потърсили още информация по темата в Интернет. После те ми разказваха, че са били потресени от мъченията, на които са били подлагани момичетата още от най-ранна възраст и то от своите майки. Това е другата полза от това ми участие в проект по програма „Еразъм“, завърши разказа си Димитър Ножаров и допълни, че има какво да сподели и от посещението си в Германия по друг международен проект.