Отминалата 2021 г., както и предходната 2020-та, беше със слаб отсрел на дива свиня, става ясно от годишния отчет на ЛРД „Сокол“ за изминалата година. През ловния сезон са били отстреляни само 159 диви свине. Основна причина за това е заболяването Африканска чума по свинете (АЧС), която покоси и ловни райони от общината, някои от които остават заразени и до сега.
Независимо от това ловните излети са преминали при добра организация. Спазвали са се е законът за провеждане на инструктаж преди започване на всеки ловен излет и подписването на съответната декларация за безопасност на лова, благодарение на което не са били допуснати инциденти и злополуки. Ръководствата на дружинките и всички ловци съзнателно и отговорно са работили за подхранване и опазване на дивеча.
Ловният сезон 2020-2021 г. е протекъл при добра организация и задоволителни резултати. Работата по опазване и подхранване на дивеча, която дружинките вършат, е дала резултат и за поредна година ЛРД „Сокол” е с едни от най-добрите запаси в България по благороден елен и сърни. Има повишение на запаса и на див заек. За новия ловен сезон ще бъдат закупени 20 диви заека на цена 168 лв./бр., като към момента все още не е ясно колко броя допълнително ще бъдат отпуснати по Националната програма. Повишение на запаса има и при фазана, благодарение на извършваните разселвания през последните години. През 2021 г. са били разселени 280 фазана. През тази година ще бъдат закупени 200 птици.
Резултатите от ловния сезон показват, че са били отстреляни 5 036 пъдпъдъци, 1 743 гривеци, 178 гургулици и 488 зеленоглави патици. Отстреляните чакали са били 663, а лисиците – 134. За севлиевските ловци е изключително важен момента с борбата и отстрела на вреден дивеч. Това е част от работата по опазване на дивеча. За 2021 г. са били изплатени 4 580 лв. за убити хищници, като средствата са изплатени от наличния фонд на ЛРД „Сокол“. За целия ловен сезон са отстреляни едва 159 диви свине, при план от 356 броя. Това означава, че планът е изпълнен на 41,9%. Наличието на Африканската чума по свинете е оказала своето голямо влияние, а и големи групи глигани са напуснали заразените райони.
Отличници в отстрела при групов лов на дива свиня са членовете на дружинката от с. Кръвеник с 19 броя, следвани от дружинките в с. Крамолин – 17 бр., и в с. Малък Вършец – 10 бр.
Пролетната таксация е показала, че запасът на дива свиня има леко увеличение, но като цяло популацията от дива свиня е в критично състояние. При останалият дивеч има ръст, като при фазаните и зайците той е най-значителен.
От отчета става ясно още, че основната и най-важна дейност за допълнително финансиране на дружеството е организираният ловен туризъм. Тази дейност трябва да се извършва с помощта на дружинките. Те трябва да следят за движението на дивеча, къде се намира и има ли добри трофеи. При липса на дива свиня те трябва да обръщат внимание на лова на благороден елен и сърна. На свое заседание УС е решил 60% от приходите да остават в дружинките. Предпоставка за развиване на тази дейност има – наличните запаси от дивеч са едни от най-добрите в страната. В плана за отстрел през 2021 г. са били заложени 77 бр. благороден елен и 280 бр. сърна, но са отстреляни само пет елена и седем сърни.
През изминалата 2021 г. в дружеството са членували 1 207 ловци, от тях: до 65 г. – 920 мъже и 25 жени, над 65 г. /ветерани/ – 260 мъже и две жени. Всички изисквания и мерки за спиране развитието на болестта АЧС са изпълнени от тях. Болестта не подмина и местното дружество, тъй като в няколко ловностопански райони са намерени и много заболели прасета. В последствие през сезона са открити и трупове на дива свиня. Всички те са загробени, а местата дезинфекцирани. По нареждане на МЗХГ три пъти в седмицата ловците трябваше да обхождат районите за намиране на трупове от дива свиня. Във връзка с епидемията от АЧС от месец януари, със заповед на министъра на земеделието и горите, беше забранено подхранването на дивата свиня на 20 км от свинекомплексите. Затова всички средства, които са по партида на дружинките трябваше да се пренасочат към други ловностопански мероприятия – ремонт на пътища и изграждане на чакала, хранилки и други, стана ясно още от годишния отчет.
Севлиевското дружеството е в добро организационно и финансово състояние, се казва в заключението на отчета. По отношение на финансовото състояние то има заделени средства за предприемане на подходящи инвестиции, но няма стабилност във финансовата самоиздръжка. Спасението със спонсориране е временна мярка, необходимо е дългосрочно и перспективно решение на въпроса. Сдружението поддържа най-ниския членски внос за цялата страна – 30 лв., от който се плаща 5 лв. на ловец за стикерите. Ръководството на ЛРД „Сокол“ смята и занапред да поддържа тази политика.