В рамките на два дни – 24 и 25 април, се проведе международната конференция „Професионалното образование и обучение – предпочитан избор“ в Бояна, организирана от Министерството на образованието, в рамките на инициативите на Българското председателство на Съвета на ЕС. „Идеал Стандарт – Видима“ АД бе поканена за участие в международния форум, като една от малкото компании в България с най-дългогодишна практика за партньорство и сътрудничество с професионалните гимназии.
Компанията бе представена от Светла Георгиева от екипа на „Човешки ресурси“. Тя подчерта важните проекти на Дружеството, свързани с професионалното ориентиране и обучение на младите хора в региона, сред които са: подкрепа при реализиране на съвместни паралелки – специалност (от 1995 г. до днес), Панорама на средното образование в Севлиево, Дуално обучение – проект „Домино“ – „Учене чрез работа“, Европейски проект „Ученически практики“, производствена практика в реална работна среда, проект „Европейска CNC мрежа. Влак към Европа“, проект „Изграждане на образователен парк“, конкурс „Най-добра иновативна идея“, Международен младежки семинар; Технически олимпиади, Дни на отворени врати, Открити уроци и други.
Делегатите на конференцията не скриха впечатленията си от работата на „Идеал Стандарт – Видима“ с гимназиите и почерпиха опит как да приложат добрите практики в други региони на страната. Форумът бе открит от зам.-министъра на образованието и науката Деница Сачева, която посочи, че професионалното образование излиза извън рамките на училищното обучение и може да даде умения за работа на всеки, независимо от възрастта. „Новите компетенции като дигитална и медийна грамотност и предприемачество трябва да се придобиват и надграждат цял живот“, каза тя и добави, че този тип обучение има както икономически, така и социален аспект. По данни на Европейския център за развитие на професионалното образование и обучение (CEDEFOP), 61% от българите смятат, че професионалното образование и обучение осигурява по-добра и доходоносна работа. Близо 70% от обучаващите се в професионални гимназии в България са били наясно с възможностите, които предлага този вид обучение, преди да го запишат. Това е с 10% повече от средното за страните членки в ЕС.