„За“ и „против“ изсичането на дървета край улиците в Севлиево. Така могат да се определят реакциите на севлиевци към отношението на Общината към дървесните видове край улиците на града, които са част от градската среда. Това е видно и от сигнали на граждани в редакцията на в.“Росица“ и най-вече в социалните мрежи.
„Защо не попитате Общината кога ще премахнат изсъхналите брези на ул.“Опълченска“, в зелената част пред клуб „Слънчев дом“ или ще чакат да паднат и да ударят някой? Отрязаха здравите, хубави, дървета по ул. „Мара Гидик“, а изсъхналите борове пред пощата стоят, сухи клони на дървета има в парк „Казармите“ и на други места в града. Да минат, да огледат и да си свършат работата“, препоръча набързо на редакционния телефон читател на вестника, който не пожела да се представи – нещо обичайно. Имайки предвид, че това не е първия подобен сигнал и писмата на други граждани, които настояват да се отреже едно или друго дърво, което според тях пречи, потърсихме коментара на Атанас Балауров, главен експерт“Опазване на околната среда“ в Община Севлиево.
„Да, пред пощата има изсъхнали 10 смърча, които ще бъдат премахнати. Предстои изсичането и на трите брези на ул.“Опълченска“, пред клуб „Слънчев ден“, на други дървета на ул.“Стефан Пешев“, пред парк „Казармите, в самия парк има суховършия които ще бъдат окастрени. Има и други сигнали от граждани до Общината за изсъхнали дървета, които мобилната група ще премахне“, коментира Балауров.
Той съобщи, че основна част от дърветата в града са над 60 години, отдавна преминали биологичната си зрялост.
„Старите дървета имат редица заболявания, свързани с възрастта или с особености на конкретния вид, който не е особено е подходящ за тротоарната среда на улицата. Обикновено в обхвата на ремонта на уличната система попада и озеленяването. Дърветата по тротоарите са елемент от градоустройството. Това означава, че при цялостна реконструкция те ще бъдат подменени с нови, по подходящи като вид и размер за съответното пространство. Ако дърветата са здрави и няма други причини да се премахнат, ние ги запазваме. Но при нарушаване на пътната инфраструктура от кореновата им система, която много често влиза в избените помещения на сгради, при създаване на опасност поради близост до тях, те се премахват и на тяхно място се засяват други“ – съобщи още Балауров и допълни, че най-подходящо време за засаждане на нови фиданки е пролетта или късна есен, защото тогава става най-доброто прехващане на младите дръвчета.
„В медиите ни бяха упрекнали, че не сме поставили нови дървета на мястото на отрязаните стари. Няма как да засадим нови, докато тече ремонтът. Наскоро излезе публикация за оголените тротоари по улица „Мара Гидиг“, на която се извършва ремонт и в момента. Но никой не погледна съседната улица „Видима“ където са засети новите видове кестени, подходящи за градска среда. Никой не снима и не показа ул.“Стоян Бъчваров“ с новите дървета, които са на мястото на старите сребролистни явори, които преди 4 години създадоха доста сериозен проблем – при обилен снеговалеж имаше паднали дървета.
Преди 50-60 години едва ли някой се е замислял дали тези дървета са подходящи за засаждане край уличните тротоари. Те са били засаждани по инициатива на гражданите. Всеки сам е решавал какво дърво да сложи пред дома си, без да се съобразява с неговата целесъобразност. Липите са взети от м.Баадалата, където е имало много дървета и са взети издънки от тях. Да, те са красиви, създават прохлада през лятото, но кореновата им система се развива много бързо и създава много проблеми на сгради, които са в близост до тях“, коментира Атанас Балауров.
Той даде пример с премахнато дърво Пауловния на ул.“Мара Гидиг“, което е било засято от стопаните на съседна къща и пак от тях премахнато, след като е нанесло щети не само на тротоара, но и на оградата им. По същата причина е било отсечено и друго дърво от стопаните на съседна къща.
Щети и то големи нанася на сгради и дървото Айлант, което също е красиво за паркова среда, но се развива много бързо. То създава големи туфи и много често може да се срещне като издънки в пукнати на сгради или в близост до тях. Примери за това видяхме в стената на жилищен блок на ул.“Опълченска“ и зад сградата на Общината.
Балауров увери, че експертите в Общината много внимателно обследват всяко дърво, преди да вземат решение какви действия да бъдат предприети в бъдеще. Професионално и отговорно се определят и видовете дървета, които трябва да заменят старите, които по една или друга причина са били премахнати.
„Както вече казах в началото на нашия разговор, озеленяването е част от градоустройството на улиците в града и влиза в обхвата на техния ремонт. През есента ще бъдат засети нови фиданки на мястото на отсечените дървета“, заяви Атанас Балауров.