ВЕНКА ПЕТРОВА,
председател на НЧ «Зора-1908» с. Ловнидол
От край време българинът се е трудил по своите ниви и градини, в оборите и по пасищата! Но щом идвал празник, към хорото на мегдана от всички страни се стичали пременени и нагиздени жени и мъже. И скоро там се завихряло буйно веселие. А в центъра на хорото гайдарят се чувствал почти като творец на чудеса. Празникът е затова, за да се отпусне душата, да се изправят превитите гърбове и да се тропне хорце!
Минаха две години без да можем да се съберем и да се повеселим заедно, на мегданя на нашето село. Години, които прекарахме в изолация, разделени от близки и приятели, в името на нашето здраве и нашия живот. Сега отново са трудни времена – някъде, не много далеч от нас се водят боеве между славянски народи. Ще се надяваме умът и дипломацията да вземат върховенство и да настъпи отново мир!
А защо събор?!! Събор значи «събиране» – събиране на роднини, на близки и приятели, които може би не са се виждали отдавна. Защото от всяко село са се пръснали хора из цялата ни страна, та дори и в чужбина. Надявам се, че сега много родове са направили родовите си срещи и празникът е станал двоен – и селски, и семеен.
Съборът бе открит от кметския наместник на село Ловнидол – Милена Иванова! Наши гости бяха музикантите от «Оркестър Севлиево» с ръководител Пламен Пенчев. Знаете, духовите оркестри в Севлиево имат голяма традиция и се ползват с любовта на всички.
Първи юни е международният ден на детето! Денят на децата, денят на нашето бъдеще и нашите надежди! Това наше детство, щастливо и незабравимо! Всеки носи в себе си спомените от тези безгрижни години, някой от вас помнят още парцалените топки и кукли, лудото тичане по ливадите, баба с парченце от топлата питка, току-що извадена от огнището, кюфтетата от кал, играта в локвите от дъжда и още толкова безброй неща!
И днешните деца някога ще имат своите спомени за детството. Нека се погрижим ние сега за това! Нека ги научим да обичат България! При нас бяха Екатерина Петрова, Йоана Станева, Йоанна-Симона Андреева и Мирела Трифонова, които ни представиха «Българийо, родина моя». Стихове като «Аз съм българче», «Обичам те Родино» остават вечни за млади и стари.
„Да дадем на жадния да пие вода е добро, но още по-добро е да му покажем извора и да пие до насита”, казва българският възрожденец Бачо Киро. Българският фолклор е такъв извор на жива вода, в който са вкопани здраво корените на българщината. Песента съпътства живота ни и в радостни и в тъжни моменти. Какъв би бил един празник, ако в него няма българска народна музика? Народните ни песни са като живите цветя, които откъснати увяхват и само с корен могат да оцелеят. За това трябва да ги пеем, да ги предаваме на поколенията, за да пребъдат във вековете, а с тях и българщината.
Гост на събора беше фолклорна формация „Веселина“, създадена през 2006 г. от Веско Самуилов. Участниците във формацията са самодейци, някои от които с дългогодишен опит в певческото и музикално изкуство, но всички носят дълбоко в сърцето си любовта към българския певчески фолклор. Формацията бързо се налага като една от добрите самодейни певчески групи за обработен фолклор. Многото отличия и награди от различни прегледи и конкурси, посветени на народното творчество, са доказателство за това. Като най-голяма награда за положените усилия участниците във формацията признават аплодисментите на публиката по време на своите концерти. Към Формацията има малък оркестър от народни инструменти. Много са отличията и наградите, които групата е спечелила от различни конкурси, прегледи и фестивали от участия в страната и чужбина. Много са техните медали, плакети и грамоти.
При нас, в Ловнидол, те пристигнаха с новия си ръководител Жозе Панзоне.
След изпълнението на фолклорна формация «Веселина» на площада излязоха момичетата от «Път към приключението». Те отлично могат да танцуват за удоволствие, да предадат опит как се създават истинските личности и приятелства, да ви подарят неповторима приключенска терапия. Техните танци увлякоха и децата на площада- с тях танцуваха и малките момиченца, дошли на гости при баби и дядовци.
И още не затихнали ритмите на танците, на площада се появи млада жена, носейки на рамо опаковани много обръчи. Ние я видяхме за първи път на предаването «България търси талант». Тя излезе и каза «Аз съм Ашли от Добромирка». Тя не каза – аз съм Ашли Марли от Англия и живея в Добромирка. Тя каза «Аз много се радвам, че поставих Добромирка на картата на България»! И ни изненада с забавните си номера с въртене на обръчи. А знаете ли, че Ашли има два световни рекорда! Предполагам, че не! Тя беше при нас и сподели любовта си към цирковото изкуство! Когато излезе и започна да нарежда обръчите хорската глъчка заглъхна. Всички очакваха с нетърпение какво ще се случи. И отново имаше деца, сапунени мехури, забавление.
След нея на сцената излезе един нов приятел на село Ловнидол. Той беше вече при нас на откриването паметната плоча на з.у. Георги Гализов. Тогава той ни изненада приятно с перфектното владеене на акордеона – Никола Стоянов Вършилов от град Пловдив. На тазгодишния събор той отново бе с нас!
И къде се чуло видяло веселие, без да се тропне хорце. Ловнидолци си спомнят времената, когато всяка събота на площада се играеха хора, където момците се хващаха до момите, за да покажат своята любов. За да ви върнат към тези добри времена и да ни донесат радост от българските танци гости на нашето тържество бяха танцьорите, музикантите и певците от младежкия състав на ансамбъл „Развитие“ към НЧ «Развитие-1870» с ръководители Весела Йорданова и малките певици на Пламен Пенчев. За доброто настроение на сборяните се погрижи и певицата Радостина Герджикова.
Бъдете здрави и щастливи, жители и гости на село Ловнидол! Носете в сърцата си искрата на родолюбието и никога не забравяйте родния край и родните обичаи и традиции. Предавайте тази искра на младите хора, защото те се учат от нас, възрастните. И ако ние милеем за род и родина, ще милеят и те! Благодарим на всички, които бяха съпричастни с нашето тържество! Ще ги очакваме отново!
Снимки Мирослав Цветанов