МИЛЕНА ТОТЕВА
Във всички държави по света се празнува денят на детето. По различен начин и на различни дати и месеци, но това е без значение, важно е, че децата имат своят празник, на който главните герои са те. Голяма част от държавите празнуват денят на детето на 1-ви юни, който води началото си от Световната конференция по въпросите на детското здраве, проведена през 1925 г. в Женева. На 20 ноември 1959 година, на 14-ата сесия на Генералната асамблея на ООН е приета Декларация за правата на детето, с която са провъзгласени равни права на децата в областта на възпитанието, социалната защита, образованието, физическо и духовно развитие, независимо от националната принадлежност, цвят на кожата и т.н. Всички трябва да признаят правата на децата и да съдействат за осъществяването им. Както всяка държава, така и обществото и, са длъжни да осигурят възможности за по-ефективна защита на правата и интересите на децата и да разширят възможностите им за включване и участие в обществото, както и стремеж за по-добри условия за развитието на децата, за да станат пълноценни възрастни в бъдеще.
ООН официално обявява датата 20 ноември за Световен ден на децата и призовава всички държави ежегодно да отбелязват празника като „Ден на световно братство и разбирателство сред децата“. Той обаче се отбелязва в много малко страни по света. Повечето страни са предпочели да съхранят традициите, които са си изградили и съхранили, и да честват празника по старите си обичаи. 1-ви юни е възприет и за Международен ден на детето – ден за защита на децата. Приета е и декларация за правата на децата, както и флаг за деня на детето. Какво е записано в декларацията за правата на децата: Ако е гладно – детето да бъде нахранено; Ако е болно детето – да бъде лекувано; Ако детето е изоставено от родителите си – да бъде прибрано и отгледано; Ако е недоразвито детето – за него да се грижат възрастни, които да помогнат за неговото развитие; Ако е непослушно детето – да бъде вразумявано, за да поеме по правия път; Ако детето има нужда от помощ – трябва да я получи. Знамето за деня на детето е зелен, символизиращ плодородието, свежестта на растежа, в центъра на който е изобразена Земята, върху която са стъпили пет деца в различни цветове – бял, черен, жълт, син и червен, обединени деца от всички раси.
На първи юни се отбелязва и паметта на всички деца, загинали по време на Втората световна война. На тази дата и месец празнуват и децата на България. В нашата държава, като официален празник се отбелязва от 1927 година след указ на цар Борис III, но се е празнувал втората неделя след Великден. От 1950 г. Денят на детето в България се празнува на 1-ви юни. Този ден е специално предназначен за децата и безгрижното им детство. Празник на на най-малките, които са нашето бъдеще. Този ден е един от най-запазените празници, свързан с децата, дори и при промяна на политическата система в България, той не е променен и до днес.
Празнуват не само малките деца, но и по-големи и още по-големи деца. Празнуват децата от нула до сто и над сто години. Всички онези пораснали деца вече родители, имащи свои деца, с които празнуват. Или баби и дядовци, празнуващи със своите внуци. Има искрица, готова да се разгори и разпали пожар за лудории и пакости, без значение от годините на човек. Празнуват всички онези, на които в кътче от душите и сърцата им гори едно малко пламъче от детството. Празник на всеки един от нас – порасналите, в които малко или по-много е останало нещо от онези деца, които все още вярват в чудеса и приемат нещата за „чиста монета“, а светът изглежда толкова невероятен, без значение от възрастта.
Винаги има вероятност и готовност да последваме дяволчето Фют, което да ни подтикне и поведе към пакост. Колко хубаво би било да яхнем пръчка, с която да се върнем за миг в детството и направим набързо някаква лудория. Нека живеем със спомена от детството, безгрижните дни и многобройните пакости от тези детски дни. Не губете детската вяра в доброто, невинната и чиста вяра. Празнувайте всички – малки, големи и още по-големи момичета и момчета. Веселете се, мечтайте и правете пакости, дори да не сте деца, стига да живее във вас детето. Всички и най вече децата, разбира се, да запазят винаги звънкия си смях, лъчезарния блясък в очите, бъдете благословени за щастие, светлина и обич, с които щедро да дарявате всеки ден!
На децата пожелавам безгрижно детство. Бъдете обичани и щастливи! На малките и пораснали деца желая да прекарат заедно празника в игри и веселие! Честит празник на всички, които носят детето в себе си!