Севлиевската поетеса Ваня Георгиева получи престижната Национална награда за детска литература „Петя Караколева”. Тя й бе присъдена за стихосбирката й „Есенни търкулки“, която бе определена за най-добрата детска книга за 2021 г. Традиционно наградата се връчва през октомври, но заради пандемията нейният 18-и носител – Ваня Георгиева, я получи едва сега, на 28 май – рождения ден на Петя Караколева, в Кърджали. Организатор е събитието е НЧ „Обединение – 1913” със съдействието на Творчески архив „Петя Караколева“, а съучредители на наградата са Съюзът на българските писатели и Община Кърджали.
На официална церемония Ваня Георгиева получи специална статуетка, изработена от кърджалийския художник Емил Пенчев. Тя, и паричната награда, осигурени от Община Кърджали, й бяха връчени от директора на дирекция „Хуманитарни дейности” в Община Кърджали Ширин Сюлейман, която й пожела неугасващо творческо вдъхновение и все така да радва малките си читатели. Севлиевската поетеса получи и грамота от читалище „Обединение 1913” и Дома на културата в Кърджали.
В книгата „Есенни търкулки“ има стихове за деца и тийнейджъри, сценарий за театрален спектакъл „Кравичката Божана“, поеми. Тя е 14-ата рожба на Ваня Георгиева. „Тази награда беше много неочаквана за мен. Изненадана съм и съм много щастлива“, сподели за в. „Росица“ поетесата и допълва: „Детският свят ми е близък и затова ми е много приятно да пиша за най-малките.
Не искам да пиша за друго, искам да виждам хубавата страна на живота, да търся положителното, радостта, да посрещаме слънцето“. Заради любовта й към децата и към техния свят, Ваня Георгиева твори и играе в кукления театър в Севлиево повече от 41 години. А това вдъхновение прави възможно писането на нови и нови стихове, които вече са в достатъчен обем за нова, 15-а стихосбирка, която, по всяка вероятност, ще види бял свят още тази година.
Коя е Петя Караколева?
Петя Караколева е родена на 28 май 1944 г. в град Хасково. Работи като преподавател и преводач в Кърджали, Перник и София. През 1978 г. печели конкурс на Радио София, където работи като редактор в Детска редакция. Там тя осигурява с над 500 авторски предавания рубриките „Лека нощ, деца“, „Добро утро, деца“, „Ранобудно петленце“, Радиосписание „Светулка“, „Друмник-сладкодумник“, „Хайде да играем“, „Радиотатко“, „Голямото междучасие“, „Зайченцето бяло“, „Педя човек – лакът брада“ и др. Извън тези рубрики тя създава и авторските сериали „Петьо, наречен Трошичката“, „Крокодил-автомобил“, „Комбинат за истински услуги“… По „Сабята на щурчето“, издадена на седем езика, Петя Караколева създава моноспектакъл и куклена пиеса, а по поръчка на Киностудия „Бояна“ – сценарий за анимационен филм. Приживе книгите й се издават в над 400 000-ен тираж. Членува в Съюза на българските писатели. Умира на 26 декември 1997 г.
На нейно име, през 2004 г., е учредена Национална награда за детска литература, която има за цел да съдейства за развитието на съвременната българска литература за деца и юноши, да приобщава младите към върховите постижения на българската детска литература и да им подсигурява поле за творчески изяви.
Съгласно статута, наградата се връчва всяка година в навечерието на Деня на Кърджали – 21 октомври. В конкурса имат право да участват всички автори на детски книги, издадени през предходната година. Книгите се изпращат както от издателства, така и от самите автори. Журито, излъчено от СБП, оценява съдържанието, а не полиграфическото или художественото оформление на книгата. Наградата – бронзова статуетка, изработена от Емил Пенчев, и парична сума се осигуряват от Община Кърджали.