РУЖА ЛЮБЕНОВА
Голям мъжки мечок, две майки с малки и още една мечка – поне толкова са засичали камерите по хранилките на ловците край с. Батошево, Карамичевци и района. А преди седмица един от жителите на с. Карамичевци едва успя да събере два от осемте си кошера, след нощното „гостуване“ на някой от тези горски обитатели.
Три пчелина има в с. Карамичевци, разказа пред в. „Росица“ Мария Дянкова, служител в ДЛС „Росица“. Тя самата има единайсет кошера, а съседът й – осем, третият е по-отдалечен. И преди ги нападали мечки, но тази година гостуванията след Великден доста зачестили. На 27 и 28 април и на 13 май съседът й намирал в разбития си пчелин пресни следи от мечка. Едва успял да събере два от осемте си кошера, всичко било разбито и разхвърляно наоколо.
А щом „мечката играе в съседския пчелин, утре я чакай в твоя“. С тази мисъл пчеларите от Карамичевци тръгнали да дирят помощ и я открили в лицето на „Спасителния мечешки отряд“ от природозащитната организация WWF България. Помогнал им и инж. Иван Степанов от ДЛС „Росица“, свързали се с природозащитниците и им обяснили болките си. Два дни след подаване на жалбата, на 18 май, специалистите от WWF пристигнали в Карамичевци. Веднага монтирали електропастири край двата застрашени пчелина, без собствениците им да платят стотинка. „Разходите поема Световният фонд за опазване на дивата природа“, обясни Мария. Направихме справка и видяхме, че един електропастир за пчелари против мечки и други големи животни – 200 м, струва близо 600 лева.
А от Спасителния мечешки отряд на WWF България допълниха, че продължават да реагират на всички сигнали за подобни произшествия и да монтират електропастири около засегнатите имоти, както и да консултират местните хора как да се предпазят от нежелани срещи с мечка.
„Страшно съм им благодарна – не спести Мария похвалите си към хората от WWF. – След нападенията у съседа по цели нощи не спях да пазя пчелина си. След залез палех стърготини в една кофа – да тлее и дими, за да не усети мечката миризмата от пчелина. През час излизах да обикалям.“ Сега, с монтирането на електропастира тя вече се е успокоила.
Иначе и в селото хората са притеснени от мечото присъствие. „40 години съм ловец, но толкова много мечки не сме имали – разказа Недьо Маринов, кмет на село Батошево, в чийто състав е и с. Карамичевци. – Преди популацията им се контролираше, допълни кметът, който е и председател на местната ловна дружинка.
Не такава обаче е статистиката на природозащитните организации, които алармират, че през последните години броят на мечките у нас значително е намалял. До 2016 г. е имало 479 индивида, а само три години по-късно – през 2019 г. броят им слязъл на 329. Затова и създаденият в края на 2020 година Спасителен мечешки отряд има за цел да премества мечки, навлезли в населени места, да спасява пострадали екземпляри и да намали до минимум конфликта между човек и мечка, както и риска от бракониерство. Кафявата мечка е включена като приоритетен вид в Червената книга на Република България, а незаконното й убиване се третира като престъпление по Наказателния кодекс.