Трите мечета, които преди година бяха открити изоставени в Родопите, бяха пуснати на свобода в Национален парк „Централен Балкан“, съобщиха на 16 май т. г. от пресцентъра на парка. „Министерството на околната среда и водите, Фондация „Четири лапи“, природозащитната организация WWF и експерти от националния парк ги върнаха в природата.
През лятото на 2021 г. Хуба, Вихър и Горан бяха открити от екипа на Регионалната инспекция по околна среда и водите-Смолян стресирани, уплашени и без майка, като за кратко бяха в „Парка за мечки“ в Белица. До скоро те бяха настанени в гръцкия център „Арктурос“, в който има условия за реадаптация на животните и последващото им връщане в природата.
Според специалистите от гръцка и българска страна животните вече са на възраст и с размери, подходящи за връщане в природна среда. Поставени са им нашийници с GPS-устройство. Това ще позволи да се проследява тяхното движение, да се отчита доколко успешно е връщането им към самостоятелен естествен начин на живот и при необходимост – осигурява възможност за реакция от страна на парковата дирекция.
„Надявам се, че Хуба, Вихър и Горан ще се адаптират бързо на новото си място в дивата природа на България и ще останат здрави. В Министерство на околната среда и водите обсъждаме възможността за създаване на Спасителен център за големи диви бозайници, защото у нас такъв все още няма. Продължаваме да работим за подобряване на политиките за опазване на мечките, като засилваме контрола върху бракониерството и подобряваме методите за компенсиране на земеделските производители, които са били ощетени от набези на мечки“, каза министърът на околната среда и водите Борислав Сандов по време на акцията в парк „Централен Балкан“.
Ще припомним, че за да могат да бъдат върнати в природата, мечетата трябваше да бъдат отгледани по специален начин, без да свикват с хора. Имаха нужда от витамини и различни добавки, които трябваше да заместят липсата на пълноценно хранене от майка им. Специалистите ги хранеха основно с адаптирано мляко и с по малко плодове. Оттук насетне специалистите имат готовност за редовни посещения на терен, но ще се намесват само в краен случай – ако възникнат съмнения за здравословното им състояние или ако се появят признаци за проблемно поведение.
Експерти изразяват тревога, че през последните години броят на мечките у нас значително е намалял. До 2016 г. е имало 479 индивида, а само три години по-късно – през 2019 г., те са вече 329.