Десетина дена остават до края на месец май, а договорът за тунела под Шипка още не е подписан, показа проверка на в.”Росица”. Тя беше провокирана от заявлението на зам.-министъра на МРРБ Диляна Иванова в Габрово, на 16.04.2022 г., че до края на месец април се очаква договорът да бъде подписан с избрания изпълнител ДЗЗД “КОНСОРЦИУМ ПСВТ”. Участници в него са: “Пътни строежи – Велико Търново” АД, “Хидрострой” АД и Пътинженерингстрой-Т” ЕАД. Консорциумът е спечелил обществената поръчка за изграждане на съоръжението, е потвърдил ценовата си оферта.
“Ние сме предоставили абсолютно всички документи, необходими за строителството на тунела. От наша страна проблем няма. Изрядни сме. До колкото съм информиран между институциите се разменят някакви документи. Не знам каква е причината за забавянето” – коментира за в.”Росица” инж. Филип Маринов, управител на “Пътни строежи – Велико Търново” АД.
България може да загуби над 2 млрд.лв., ако не завърши до 2024 г. автомагистрала “Струма” и тунела под Шипка
България може да загуби над два милиарда лева, ако не завърши до 2024 година важни инфраструктурни проекти, сред които автомагистрала “Струма”, обходният път на Габрово и тунелът под Шипка.
За това предупреди председателят на регионалната комисия на Европейския парламент Юнус Омаржи, който беше на двудневно посещение в България по покана на българския евродепутат Андрей Новаков, съобщават от пресцентъра на Евродепутати ЕНП/ГЕРБ България.
Целта на посещението на Юнус Омаржие е била да обиколи най-проблемните обекти, за да провери как се изразходват европейските средства, отпуснати за програмния период 2014 – 2020 година. “Омаржи призова страната ни да приключи във възможно най-кратки срокове започнатите проекти и посочи автомагистрала “Струма” като приоритетен обект не само за България, но и за Европа”, се казва още в съобщението. Според Андрей Новаков в единственият шанс за магистрала “Струма” е проектът да бъде завършен.
“Аз бях на място и видях пътища, финансирани със европейски средства, които не са завършени и не водят до никъде. Това създава лош имидж за кохезионната политика на Европейския съюз. Видях, че всичко е замряло, нищо не се случва. Трябва да увеличат усилията и там, където са спрени строежите, да продължат, да има дейност. Бях изненадан, че пътищата са празни, без работници, без строителна техника – това е много странно. Кметовете ми казаха, че се води разследване и затова проектите са спрени. И в други държави разследват проекти, но строителните работи продължават”, заяви Юнус Омаржи, председател на регионалната комисия на Европейския парламент.
“Той се шокира най-вече от това, че АМ “Струма” не се строи, тунелът под Шипка, както и ЖП линията между София и Бургас. Като това са проекти, които вече имат осигурено европейско финансиране и евентуално тяхно недовършване би означавало страната ни да връща пари в европейския бюджет. Те са договорени през миналия програмен период. Това означава, че до 1 януари 2024 година трябва да бъдат отчетени и завършени”, допълни евродепутатът Андрей Новаков.