Д-р МОМЧИЛ ДОБРЕВ
Ветеринарен кабинет „Доктор Д” в екип Д-р Момчил Добрев, ветеринарен лекар и Габриела Димитрова – ветеринарен техник, обслужва Общинския приют за безстопанствени животни от 3 години. Дейностите които извършва кабинета са кастрация, обезпаразитяване, ваксиниране, прегледи и манипулации на заловените и престояващите в приюта кучета. За този период са кастрирани над 800 кучета на територията на община Севлиево.
Свободно живеещите кучета в града са изложени на различни рискове на средата в която живея и страдат от много и различни заболявания и състояния. Градската среда е неподходяща за тях, защото нямат постоянна храна и подслон, гонени и плашени от хората са, автомобилите са най голямата и смъртоносна заплаха за тях, ако не са свикнали да се пазят. За това и тези животни страдат и от други заболявания или наранявания. Чести са кожните проблеми, заради средата в която живеят. Това са раните причинени от човека, ухапванията от други животни, вътрешните заболявания причинени от храненето с отпадъци и мръсната вода, която пият, паразитните заболявания, които не се контролират на улицата и отравянията с антифриз и други химични вещества. Най-податливи на вирусни заболявания са малките кученца под 6 м. възраст, които боледуват от парвовироза и гана. Това са две животозастрашаващи заболявания, които, ако не бъдат лекувани, са смъртоносни за тях. Затова ние ваксинираме срещу тези две заболявания, освен задължителна ваксина за бяс всички кучета под 1 година, които попадат в приюта или са заловени с техните майки, което се случва често. Искам да обърна внимание на гражданите, които хранят, обичат и се грижат за безстопанствени кучета в града, ако забележат малко куче, което не се храни, повръща и има силно миришеща диария, да потърсят незабавно ветеринарен лекар. Това се отнася и когато забележат болно или наранено животно. Във ветеринарен кабинет „Доктор Д“ се обръща внимание на всяко куче, извършват се обстойни прегледи, изследвания за различни заболявания, правят се операции и други лечения които се налагат.
Често в работата си сме попадали на бездомни кучета отстреляни с въздушни пушки или малокалибрени оръжия, блъснати от коли със счупени крайници, отровени с антифриз, с много стегнати стегнати каишки, сезали и въжета около вратовете им, силно опаразитени със стотици кърлежи по тях и други.
Кучетата, които престояват в приюта или са постоянни обитатели, се преглеждат веднъж месечно, обезпаразитяват се на всеки 3 месеца и, ако се налагат лечения, те се извършват на място или се вземат в кабинета за продължително наблюдение. Кучета в приюта не се евтаназират. Регламентът и закона за това е ясно разписан и се извършва само за нелечимо болни и страдащи животни. Решението се взема от комисия от трима души, в която влизат управителя на приюта, член от неправителствена организация и ветеринарен лекар.
Най-големият източник на бездомни кучета край селата и града са недобросъвестните стопани, защото не могат да се грижат за тях. В града има няколко места къде често биват оставяни кучета на всякаква възраст – от бебета в безпомощно състояние до много възрастни и болни.
Кастрацията е най-сигурният метод за намаляване на популацията на кучета, информираността на стопаните за това е изключително важна и те трябва да знаят, че тази операция не е животозастрашаваща, а напротив една кастрация предотвратява много заболявания, които се срещат при некастрирани кучета. Най-чести могат да бъдат гнойни възпаления на матката, тумори на млечните жлези, фалшива бременност, хормонални и поведенчески проблеми. Лечението, за които са по-сложни и по-скъпи от една кастрация.