РУЖА ЛЮБЕНОВА
След 3-часово наблюдение инспектори от „Рибарство и контрол“ при Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури в Габрово заловиха двама бракониери, които се канели да отнесат 142 килограма риба, сред които и трофеен шаран. Огромното водно животно било тежко 28 килограма и пълно с хайвер. Ще припомним, че точно сега пролетно размножаващите се риби започват да хвърлят хайвера си и да се размножават. Та можем само да си представим от този огромен шаран колко малки рибета щяха да се появят и каква огромна щета нанася алчността и ненаситността на бракониерите.
За случая бе съобщено на 11 април т. г. от Изпълнителната агенция по рибовъдство и аквакултури. Бракониерството е извършено във водите на великотърновския язовир „Йовковци“. Габровските инспектори правели рутинна проверка там, защото язовирът попада под тяхната юрисдикция. Около 21 часа предния ден е забелязали двамата нарушители, които извършвали нерегламентиран стопански риболов с мрежи.
След задържането им самоличността им била установена – двама мъже на 45 години, от град Елена, по неофициална информация на в. „Росица“. Инспекторите конфискували всички уреди и средства, послужили за извършване на бракониерския улов – надуваема лодка с гребла и четири хрилни мрежи с обща дължина 200 метра. Вътре имало огромно количество риба – 142 килограма.
Сред тях се виждали трофейни шарани, като най-големият бил споменатото в началото 28-килограмово животно. Отделно имало сом, 15-килограмов амур и около 70 килограма каракуда. Всичката риба била освободена от мрежите и върната във водата. А двамата бракониери отнесли актове за нарушаване разпоредбите на Закона за рибарството и аквакултурите.
За сравнение ще припомним, че доскоро световният рекорд за най-голям шаран беше животно тежащо 49 килограма, но през 2018-та година холандец хвана чудовищен шаран, тежащ 51,2 кг. Хванат е в езерото Евро Аква в Унгария. Това е абсолютен световен рекорд и първият шаран на планетата с тегло над 50 килограма. Исполинът бе дълъг цели 113 см.
Ще припомним и че както всяка година, така и сега, от 15 април, се забранява риболовът, заради размножаването на рибата. „От 15 април до 31 май се забранява риболовът във водоемите до 500 метра надморска височина, а от 1 май до 15 юни – на тези между 500 и 1500 метра. В почти всички области обаче има оставени водоеми за свободен любителски риболов, както и в предишните години“, съобщиха от ИАРА.