МАРИЯ НЕДЕЛЧЕВА, клуб „Млад журналист“
ПГ „Марин Попов“ отбеляза патронния си празник на 31 март. Денят не е избран случайно – през 1888 година на този ден е роден големият родолюбец, земеделец и будител Марин Попов. Тържествената програма включваше рецитал, музикално изпълнение на Павел Петров от ДК „Йовко Йовков“, танцова композиция на Детския ансамбъл към читалище „Развитие – 1870“, както и награждаване на изявените ученици на училището.
Но, безспорно, един от най-трогателните моменти на тържеството бе прочитането на писмото, изпратено от първородната дъщеря на Марин Попов – Тинка, през 1992 г., когато разбира, че селскостопанското училище в родния й град ще бъде преименувано на името на баща й:
„С голяма радост приех съобщението, че само преди няколко дни Вие сте именували Селскостопанския техникум на моя баща. Не знам чия е била инициативата за това, не познавам вече новите хора в Севлиево, но смятам, че по-сполучлив избор за името на този техникум не би могло да има. И че това е един жест, който отбелязва 100-годишнината на моя баща, когото ние боготворяхме и когото загубихме толкова рано.
Останахме ние, четири невръстни деца, на двете ръце на майка си. Робиня от тъмни зори до късни вечери на хорските ниви, само тя знае как ни е изхранвала. Шест месеца след убийството на баща ми, почина и братчето ми на 6 годинки от дифтерит или от кой знае от какво. Лекуваше го военен лекар и по-сетне твърде много се усъмнихме дали братчето ми почина от болестта или беше втората жертва на Цанковото правителство.
Най-сърдечно Ви благодаря и ви уверявам, че няма да съжалявате за този заслужен жест. Аз бих желала Вашите възпитаници да изучат биографията на своя патрон. За много неща те биха взели пример от честното му отношение към хората, от трудолюбието и любовта му към земята, от неговата вяра в щастливото бъдеще на народа ни. Аз помня първия плуг, който влезе в нашия двор и замени дървеното рало… Помня първата вършачка в родното му село и още…още… Моят живот бе животът на моя баща. Още веднъж благодаря и пожелавам на възпитаниците Ви успехи в тяхното благородно начинание“.
/София, 1992 г./