• ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Избори
сряда, 14 май 2025
No Result
View All Result
Новият брой
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
No Result
View All Result
Новини от Севлиево - вестник Росица
No Result
View All Result

Красимир Яранов: “Фолклорът ми дава пълно зареждане с енергия”

Има една магия, нещо общо между танц, музика, песен, обичаи и обредност, пазеща българското хилядолетие. Тя е съхранила в сърцето ни този трепет, който усещаме, когато чуем гайда или кавал, например. Това чувство не може да бъде описано – то трябва да се види и преживее... А тази преплетена шарена черга е нашият, българският фолклор. Там, където все се връщаме, когато търсим идентичността и автентичността си. Може би фолклорът изглежда малко архаичен за съвременния ни ритъм на живот, но много хора намират в него безлимитно удовлетворение на търсенията си. Той е вълшебна амалгама и за севлиевеца Красимир Яранов. Той намира в народните музика, песни и танци необикновеното и необяснимото и именно заради това го превръща в инструмент за разбирането на света. Красимир Яранов разказва пред нас и пред Вас за своя свят, за гледната си точка и за огромната си любов към българското. За мисията на един млад човек – малко по-надолу.

от Вестник Росица
28.12.2017
в Интервю
0 0
0

ДЕСИ ДИМИТРОВА
– Краси, имаш една страст, мисия – събираш народни песни във фолклорна съкровишница? Откога и как се роди тази идея?
– Както е казал народният певец Йовчо Караиванов: „Българската народна музика не е проста и не е за прости хора“. Така се получи и с мен – да я слушам от много малък, да събирам автентичните народни песни и инструментални композиции и да ги предоставям на тези музиканти, които поискат някое определено произведение.
– Колко песни имаш като архив?
– Преди година последно се рових в архива с народна музика и се оказа, че разполагам с над 20 000 записа. Разбира се – 90 % от тях са „старо злато“.
– Имаш ли предпочитания, песните от коя фолклорна област харесваш най-много? С какво според теб е чаровна всяка една от тях?
– Всяка фолклорна област в България има своето очарование и специфика в изпълненията. Запитали една майка, която имала три деца – кое от тях ти е най-драго? Тя отговорила: – И трите. Нали са ми мои рожби! И затова не мога да кажа кой диалектичен и изпълнителски регион от народната музика предпочитам. Но все пак – бих дал следният отговор: Родопски и Тракийски. Родопските са трудни за пеене, според диалекта им, но са лирични. Там се изисква глас, както и при Тракийските безмензурни песни.
– А коя песен те кара да настръхнеш?
– Песента, която настръхвам всеки път, като я слушам – това е:
„Яничари ходят, мамо,
от село на село,
мъжки рожби вземат, мамо,
яничари правят.
Взели, кого взели, мамо,
взели Стоила,
а Стоил си беше, мамо,
едничък на майка.
Плакала е много годин
Стоилова майка,
все за Стоил тя си мисли,
дребни сълзи рони.
Плакала е много годин,
три пъти по седем,
коси вече побелели,
очите й изтекли…“
Тъжна песен, вплела историята на народа ни, изпълнявана от Иван Пановски от Северна България, представител на Северозападния регион – с. Борован.
– Ти самият пееш ли народни песни?
– Пеех не само народни песни, но и стари градски и естрада. Бях и в училищен хор за школувано пеене, ръководен от покойната вече Руска Медарева. Тя ме откри като певец. После вокална група „Хармония“, тържества и т.н. А вече пет години се изявявам само в компания (смее се). Динамиката на живота си казва думата!
– Харесват ли ти песните на гениите от нашата – Северняшката фолклорна област? Умее ли да цени днешното поколение творчеството на великите Борис Машалов, Мита Стойчева, Иван Пановски, Марин Иванов, Лалка Павлова, Марин Дудински и много други, родени на север от Балкана? Имаш ли ти някоя любима от техните песни?
– Да, обожавам ги. Има едно завръщане към народната песен и танц, което ме радва. И на конкурсите виждаме и чуваме – излизат доста таланти, а и зачестяват севлиевските дарования. Яд ме хваща понякога, че не се изпълнява автентично, а насочеността на ритмите и изпълненията, които в момента чувам и виждам, са прекалено осъвременени. За музика е позволено, но за песен – не. Текстовете и музиката си имат своите закони. Не може да изпълняваш северняшка песен с тракийски ритъм. По този начин се бъркат слушателите и любителите, че и професионалистите най-много.
Всички имена, които изброи по-горе – и Мита, и Борис, и Марин, и Лалка, много повече са, но те оставиха толкова песни във фонда на радиото и телевизията, че заслужават изпълненията им да звучат по-често. Имат известни и неизвестни такива. Моят съвет към младите, които се явяват на конкурси – учете неизвестните!
– Творчеството на кои певци най-трудно си намерил? И по какъв начин точно събираш песните?
– Най-трудно намерих записите на народната певица от Граовско – Радка Алексова. Тя има не пет-шест песни, които са качени в интернет, а над 200 записани. Това е един цял живот – едно творчество, от народа – за народа.
Песните ги събирам от малък, т.е. 10-годишен бях – тогава бяха плочи, после касетки, видеокасети, дискове, мр3-ки. Всички записи от плочи и касети ги дигитализирах с помощта на приятели на фолклора от цяла България, за което им огромно благодаря! А сега записвам и по други начини (смее се).
– Можеш ли да кажеш коя е най-старата песен в архива ти и кой е изпълнителят й?
– Да, притежавам най-старите изпълнения. Едно от тях е на Вълкана Стоянова – 1936 г. е първият й запис, като 14-годишна – песента „Димитър кара гемия“. Имам и много други, но Вълкана си е Вълкана. Така казва Стоян Варналиев, най-добрият й ученик, а вече и един от най-големите народни певци на България. Той запази стила й на изпълнение. Доста се отплеснах (смее се).
– Какво е за теб фолклорът, какво ти носи?
– Фолклорът, песента, танцът ми дават пълно зареждане с енергия. Надявам се и за другите да бъде така – било изпълнители, било слушатели. Музиката ти дава това, което хора понякога не могат…
Костадин Гугов в едно интервю каза следното: „Обичайте народната песен и я пазете!“
– А има ли друга песен, която заслужава да бъде изпратена в космоса?
– Много са. Безброй са. Все хубави, все носещи наслада. Давам няколко примера: „Мама Елка буди“ на Борис Машалов, „Изпровикна се Стоянка“ на Мита Стойчева, „Майстор Манол“ на Олга Борисова, „Прощавай, либе Петрано“ на Недялка Керанова. Много са – и 100 дни да говорим, пак не можем ги изреди всичките.
– Според теб изучаването на народни танци трябва ли да бъде част от задължителната подготовка по физическо възпитание и спорт в училище?
– Абсолютно съм съгласен! Едно време учехме Дайчово, Еленино, Ганкино, Право, Копаница, Ръченица. Началото е важно, защото какъвто старт се даде – такъв би бил и завършекът. Нужно е да присъстват в училище, а и за младите е голяма радост да играят, поне така усещам и се радвам с тях.
– Какъв е начинът фолклорът да влезе в сърцата на младите? Например като „Притури се планината“ с модерен аранжимент или в рап песен?
– Аранжиментите могат да бъдат както и рап, рок, хип хоп, всичко, но да бъде изпята песента в традиционен стил. Има добри попадения и нека продължават!
– Смяташ ли, че попфолкът силно заглуши автентичния фолклор, или двата стила може да „съжителстват“?
– Не могат под един покрив да съжителстват добро и зло! Все едното надделява.
Същото е като сравня поп- фолкът, който предоставя лъскави клипове, но текстът – глупост, или пък клипът. А за фолклора ме е яд, че много певци и певици пеят без носии, а се виждат по-честичко деколтетата. Народната музика учи на мъдрост – не е порно!
– Много ли са неизвестните песни, създадени от народа, които не са записвани или издавани и разказват за някакво събитие от историята ни? Вече не по-малко от 150 години у нас са събирани фолклорни произведения. Богати ли сме духовно, благодарение на нашия фолклор?
– Много са, чакат, драги читатели, още над 200 000 песни да бъдат изпяти, преди това – разучени. Толкова много сборници, толкова материал, толкова текстове. Всичко чака новите откриватели. Българите сме богати духовно, но материалните принципи за съжаление надделяха при повечето от нас. Станали сме мързеливи, а толкова много работа има. За лев работи, без лев не стой! Дано станем този народ, който сме били преди! Но всичко започва от мен, теб и нас!
– Какво трябва да се направи, за да оцелее българският фолклор?
– Да се учи, да се играе, да се обича с цяло сърце от всички!
– Какво от живота и традициите в миналото може да пренесем в сегашния?
– Всичкото добро, което са изляли от душата си старите българи!
– Да си събирач на народни песни ли е твоята мисия, докога ще продължаваш?
– Ще продължавам, докато мога, докато остарея! Разчитам на Бог. А младите мечтаем много – стига да са хубави и стойностни идеалите, които следваме! На читателите пожелавам да слушат стойностна народна музика! В нея има лек!
СподелиTweetСподели
Вестник Росица

Вестник Росица

СвързаниПубликации

Д-р Пенчев: “Медицината не е само образование – тя е преживяване”

Д-р Пенчев: “Медицината не е само образование – тя е преживяване”

05.05.2025
Любчо Иванов: “Мъдростта ни учи да разберем какво сме пропуснали и какво още трябва да направим в земния си живот”

Любчо Иванов: “Мъдростта ни учи да разберем какво сме пропуснали и какво още трябва да направим в земния си живот”

24.04.2025
Валери Славчев: „Надявам се публиката в Севлиево да пее с нас, ще изпълняваме български песни, които всички обичаме“

Валери Славчев: „Надявам се публиката в Севлиево да пее с нас, ще изпълняваме български песни, които всички обичаме“

16.04.2025
Мохамед Халаф: “Ислямът живее в дълбока криза. Тя превръща мюсюлманите и арабите в заплаха”

Мохамед Халаф: “Ислямът живее в дълбока криза. Тя превръща мюсюлманите и арабите в заплаха”

07.04.2025
Томислав Дончев: „Много министри говориха за тунела под Шипка през изминалите 4 години, без да знаят за какво става въпрос“

Томислав Дончев: „Много министри говориха за тунела под Шипка през изминалите 4 години, без да знаят за какво става въпрос“

19.03.2025
Ивайло Костадинов: “За мен да си държиш на думата и да си коректен към всички, е основно правило”

Ивайло Костадинов: “За мен да си държиш на думата и да си коректен към всички, е основно правило”

17.03.2025
Следваща публикация

Севлиево и Нанхай ще си сътрудничат в сферата на икономиката, културата, туризма и медицината

Модерен Център за сигурност и защита на населението вече работи в Севлиево

Втори богат гроб разкриха на Хоталич

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

  • Най-нови
  • Популярни
  • Коментирани
“Отъпкана пътека” – изложба живопис и сценография на Роман Грицков

“Отъпкана пътека” – изложба живопис и сценография на Роман Грицков

14.05.2025
Неразпознаваема контролна марка издаде незаконна сеч в землището на Сенник

1 159 проверки в горите на СЦДП-Габрово през април

14.05.2025
25-годишен жител на Крамолин отглеждал коноп

32-годишна жена отглеждала канабис

14.05.2025
Спец акция срещу дрогата

Мъж от Яворец отне колата на семейство от Душево

14.05.2025
Данислава Петрова: На чичо ми е нанесен жесток побой

Данислава Петрова: На чичо ми е нанесен жесток побой

13.06.2023
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

13.01.2020
Мъж от Севлиево и двама сенничани са сред петте жертви на тежка катастрофа край Габрово

Мъж от Севлиево и двама сенничани са сред петте жертви на тежка катастрофа край Габрово

13.10.2023
Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

22.01.2021
Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

7
Проф. Пимпирев идва в Севлиево, открива изложбата “Поглед от другата страна на света”

Проф. Пимпирев идва в Севлиево, открива изложбата “Поглед от другата страна на света”

3
Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е  Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

3
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

2

Анкета

Как намирате града ни?

Покажи резултатите

Зареждане ... Зареждане ...

СИНЯ ЛАМПА

Неразпознаваема контролна марка издаде незаконна сеч в землището на Сенник

1 159 проверки в горите на СЦДП-Габрово през април

14.05.2025
25-годишен жител на Крамолин отглеждал коноп

32-годишна жена отглеждала канабис

14.05.2025
Спец акция срещу дрогата

Мъж от Яворец отне колата на семейство от Душево

14.05.2025

Facebook

СЕВЛИЕВО ПРЕЗ ГОДИНИТЕ

Пеньо Пенев в спомените на съучениците му от Севлиевската гимназия

Пеньо Пенев в спомените на съучениците му от Севлиевската гимназия

1 седмица ago
Севлиево отбелязва 95 години от рождението на Пеньо Пенев с изложби и специални събития

Севлиево отбелязва 95 години от рождението на Пеньо Пенев с изложби и специални събития

1 седмица ago
Историческия музей представя изложбата на ДА “Архиви” – “Модата в огледалото на едно столетие – от средата на XIX в. до средата на XX в.”

Историческия музей представя изложбата на ДА “Архиви” – “Модата в огледалото на едно столетие – от средата на XIX в. до средата на XX в.”

2 седмици ago

ИНТЕРВЮ

Д-р Пенчев: “Медицината не е само образование – тя е преживяване”
Интервю

Д-р Пенчев: “Медицината не е само образование – тя е преживяване”

от Минка Минчева
05.05.2025
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Избори
Copyright © 2025 „РОСИЦА” ЕООД

No Result
View All Result
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт

Влезте в профила си

Забравена парола?

Попълнете формуляра, за да се регистрирате

Всички полета са задължителни. Вход

Възстановяване на парола

Моля въведете потребителското си име или email адрес.

Вход
error: Съдържанието е с авторски права.