МИЛЕНА ТОТЕВА
Всяка година на 25 март отбелязваме Благовещение. Празнуват всички християни – православни, католици и протестанти. Празникът е посветен и на Свети Архангел Гавраил, който съобщил на Дева Мария благата вест, че е определена да зачене непорочно от Светия Дух и да роди син, който ще бъде Спасител на хората и света /Месията/. Това е ден, свързан с надежда и вяра. Има поверие, че след като Дева Мария получила благата вест, в света започнали да се случват много повече хубави неща от преди това. За този църковен празник казват, че е като „половин Великден и се е отбелязвал тържествено в народният календар“. На Благовец зимата си отива и идва пролетта – пролетното пробуждане, новото начало, обновлението, земята се затопля и се подготвя да посрещне лятото.
В деня преди Благовещение се почиства, а боклукът се изгаря на 25-ти, когато във всеки дом се е палел огън, за да изгонят змиите и гущерите, за които се вярва, че на този ден изпълзяват от дупките си, в които са прекарали зимата, за да стоят далеч от домовете им и да не хапят стопаните през предстоящото лято. Мечките се събуждат от зимен сън и отиват да се изкъпят в близките реки, езера и потоци след този дълъг сън, а след тяхното къпане водата става лековита. Идват прелетните птици – лястовици, щъркели и кукувицата, която кука от този ден до началото на лятото, след което замлъква и не се чува. Когато за първи път пролетта чуем кукувица, трябва да пипнем хляб или пари, да имаме в джоба пари, за да сме сити и с пари цялата година. Според поверието кукувицата може да ни предскаже и колко години ще живее човек. Вярвало се е и че на този ден в реките, изворите и горските поляни се завръщали митичните грациозни и красиви, невидимите за очите на хората самодиви, от земите, в които са зимували, играели своите самодивски хора, където повече трева не никнела, а който ги види се разболявал от самодивска болест.
За празника има и други поверия. На този ден трябва да излезем рано от къщи, да сме сити и с пари в джоба. Става се рано, за да е богата годината. През деня не се спи, а трябва да сме активни, за да привлечем към себе си късмет и пари. Ако се успим сутринта и спим през деня късметът ще избяга, а може и да се разболеем. Каквото правиш и както премине този ден, такава ще е и годината. Затова на Благовец се яде, празнува, броят се пари. Видим ли летящ щъркел на този ден, ще сме благословени през годината. Засаденото дърво на този ден се хваща бързо, ще расте право и високо, ще ражда много плодовете, а те ще са сладки. Засаждат се зеленчуци, за да родят много плод. Засадените цветя са много красиви и ароматни. Жените не трябва да плетат и шият и да използват игли, куки, конци, за да не се убодат. Вярва се, че на този ден и най-силната отрова губи силата си. Губи се болката, а раните заздравяват бързо. Затова на този ден се дупчат ушите на момиченцата и им се слагат обеци, за да не усещат болка, да не се инфектират и да заздравеят бързо. Вярвало се е, че на този ден болните могат да оздравеят. На този ден пчеларите отварят кошерите и пускат пчелите на паша, за да събират мед и прашец.
В нощта срещу празника, казват, че златото играело. Където има заровено имане то се показвало, като над него се издига син пламък, затова и иманярите търсели заровени пари през тази нощ. На Благовещение не се е работело нищо – празнувало се е! Хората са си обличали новите дрехи, с които са ходели на църква и са вярвали, че тези дрехи са ставали благословени, носели са ги на Великденските празници. Празникът се свързва с идването на пролетта и въпреки че трапезата е постна, защото е през Великият пост, тя е доста богата. За пръв път се поднасят зелени растения, които никнат и осигуряват храна за семейството. Задължително се яде нещо зелено – коприва, спанак, лапад, киселец. Вярвало се е, че с тези зелени храни кръвта на всеки човек ще се пречисти и в тялото на хората ще потече „нова кръв“. Не е случаен изразът „Дойде ли Благовец, хващаме се за зелено“. И въпреки че е пости, на този ден на трапезата е разрешено и се слага риба, може да се готви със зехтин и да се пие вино. Меси се обредна питка, която се маже с мед и е задължителна за трапезата, както лучник, мед. На Благовец денят е благ, всичко е благо и сладко.
На този ден трябва да сме сити, доволни и с пари, за да ни върви цяла година. Каквото е времето на Благовец, такова ще е и лятото. Ако срещу Благовец е облачно, пролетта ще бъде студена и кишава. Благовещение е и ден на майките,защото Света Богородица е тяхна закрилница.
Честит празник на всички християни! Честит празник на всички майки, баби, прабаби! Честит празник на всички именници!