РУЖА ЛЮБЕНОВА
Четири черни лешояда, един обикновен мишелов, две овчарски кучета и два чакала – това са поредните жертви на една от най-големите заплахи за биоразнообразието у нас и по света – използването на отрови в дивата природа, съобщи Стамен Станчев от сдружение Фонд за дивата флора и фауна (ФДФФ).
На 14 март т. г. от ФДФФ и Зелени Балкани съобщиха за „загинали четири черни лешояда, маркирани със сателитни предаватели, край село Тича, близо до Котел. Сред тях е и първото отгледано през ХХІ век в природата у нас черно лешоядче. Близо до птиците са намерени телата и на обикновен мишелов и на две овчарски кучета. С голяма вероятност кучетата са били отровени и изхвърлени в природата, като по този начин са привлекли мършоядни птици и бозайници.“
Ден по-късно, на 15 март т. г. екипът на Българското дружество за защита на птиците за борба с отровите в дивата природа – Николай Терзиев и специално обученото куче Барс, „претърсиха щателно района на инцидента, като откриха още жертви – два чакала – допълни Стамен Станчев – Намирането и премахването на телата на всички отровени животни е от изключителна важност, за да се спре действието на отровите по хранителната верига и предотврати загиването на още животни.
Районното управление на полицията в Котел образува предварително разследване, а Окръжна прокуратура-Сливен, РИОСВ-Стара Загора, БАБХ-Сливен и Югоизточното държавно предприятие-Сливен предприеха законово предвидените действия по случая.
През лятото на 2021 г. бе утвърден Националният план за действие за борба срещу незаконното използване на отрови в дивата природа (2021 – 2030), разработен от Българското дружество за защита на птиците. Планът има утвърден протокол за действие при разследване на случаи на отравяне и е сведен до знанието на органите на МВР за приложение. Използването на отровни примамки в природата е забранено по силата на международното, европейското и националното законодателство.
Черният лешояд е защитен съгласно Закона за биологичното разнообразие вид и посегателствата над него са напълно забранени. Единствената оцеляла колония на вида на Балканския полуостров, наброяваща около 35 двойки гнезди в гръцката част на Източни Родопи. Отделни индивиди ежедневно посещават българската част на планината в търсене на храна. В резултат на дългогодишни усилия на ФДФФ, Зелени Балкани и партньори за възстановяване на вида в Стара планина тази година една двойка успешно загнезди и отгледа малко в Източния Балкан. За съжаление точно то е било отровено край Котел.“