„Не искаме нов Освиенцим в средата на България“. Това категорично заявиха близо 150 севлиевци, присъстващи на срещата „Ти решаваш“, която се проведе в понеделник вечерта в салона на НЧ „Развитие – 1870“. Тя бе организирана от „Гражданско сдружение За Севлиево“ с подкрепата на инициативен комитет „Павликени“. Целите на срещата бяха две – да чуят севлиевци мнението на експертите по повод изграждането на инсталация за термично третиране на опасни и неопасни отпадъци, заложена в инвестиционното намерение на „Петрургия“ ЕООД в павликенското село Върбовка, както и избор на петчленен инициативен комитет, който да започне подписка срещу изграждането й.
На срещата със севлиевци участваха екологът инж. Пенчо Пандъков, адвокатите Димитър Палов и Христо Дишев, областният управител Ралица Мановлова, заместникът й Ивелин Стоянов.
Там бяха и народният представител Богомил Петков, членове на инициативните комитети от Павликени, Левски, Сухиндол и Велико Търново.
Срещата бе открита от председателя на „Гражданско сдружение За Севлиево“ Светла Георгиева с думите: „Макар че заводът няма да бъде разположен на територията на нашата община, замърсяването от него ще обхване регион от 40 километра, намиращ се на териториите на шест общини. Ние, севлиевци, сме поразени от бъдещите негативни последици върху природата и здравето на хората, които инвестицията в село Върбовка ще нанесе. Затова сме поканили експерти, за да чуем тяхното мнение до какво би довело замърсяването от евентуалната дейност на това предприятие“.
Адвокат Христо Дишев, част от ИК „За Павликени“, разясни юридическата схема на случващото се до момента с инвестиционното намерение. По неговите думи в доклада за въздействие върху околната среда не става ясно как производството ще засегне околната среда и здравето на хората. „Внимателно са избягвани въпросите свързани с това, какво ще се случи с дънната пепел и шлака, които остават след горенето, откъде ще се вземат материалите за горенето, по какъв начин ще се осигури обезпечаването с вода“, подчерта адв. Дишев. Той разясни какво ще представлява инсталацията: „Там ще има два технологични процеса, които ще се развиват на много висока температура. Едното е за разтапяне на базалт, което изисква постоянен температурен режим от 1860 градуса, а второто производство е енергоизточникът за захранването на пещта, в която ще се топи камъкът, което ще изисква непрекъснато горене при температура 1850 градуса. Производството ще включва два инсенератора, в които ежечасно ще се изгарят 28 тона отпадък. В рамките на година поддържане на този процес означава, че ще бъдат изгаряни 490 000 тона отпадък. Откъде ще се взема този отпадък, това модифицирано гориво RDF? В България няма такива мощности, няма заводи, които да го произведат. Съмняваме се, че ще бъде внесено отвън. Отговори в доклада за въздействие върху околната среда няма, нищо не се казва за почвите, за отпадъчната пепел, за тировете, които ще доставят горивото. Оказва се, че тежките метали, които ще излязат от комина на това съоръжение не са най-големият проблем. Най-големият проблем са органичните вещества, които ще се създадат в процеса на изгаряне – канцерогенните диоксини и флорани.
Екологът и хидробиолог Пенчо Пандъков даде разяснение какво би се случило, ако тези вещества попаднат в почвата, водата, в животните, растенията и хората. По думите му вредите върху човешкото здраве са изключително много. При горенето ще се отделя хлор в опасни за здравето количества. Диоксините и флораните са вещества от групата на устойчивите органични замърсители, имат много дълъг период на полуразпад и често пъти метаболитите са по-отровни от първичното вещество. Те са канцерогенни, предизвикват рак, изключително вредни са за плода на бременните жени и за кърмачетата, защото имат свойството да се натрупват в мазнините и водят до различни мутации – малформации, промени в имунната система, проблеми в ендокринната система, стерилитет, оглупяване.
С думи на подкрепа към гражданското общество в Севлиево се обърнаха областният управител Ралица Манолова и народният представител Богомил Петков.
Светла Георгиева – председател на Инициативния комитет в Севлиево
На срещата бе избран петчленен Инициативен комитет, който ще бъде натоварен със задачата да организира подписката срещу изграждането на инсталация за термично третиране на опасни и неопасни отпадъци в село Върбовка, което отстои на едва 25 км от Севлиево.
Единодушно за председател на инициативния комитет в Севлиево бе избрана Светла Георгиева, което е председател на „Гражданско сдружение За Севлиево“ и общински съветник. Останалите членове са: Милен Недялков – пчелар, Христо Гунчев – еколог и общински съветник, Александър Богданов – общински съветник и Николай Джабраилов – пенсионер.
На срещата бе уточнена и шапката под която ще се проведе гражданската подписка, а тя е: „против изграждането на логистична и складова база за каменна фракция, цех за производство на каменна вата, инсталация за изгаряне на отпадъци (RDF) от „Петрургия“ ЕООД в находището „Върбовка“, в село Върбовка, община Павликени, област Велико Търново“.