Милен Иванов Недялков е пчелар, регистриран земеделски производител с регистриран животновъден обект на територията на община Севлиево. В редакцията на в.“Росица“ той сподели тревогата си от информацията, че на 25 км от Севлиево, край с. Върбовка ще се строи завод за обработка на отпадъци. Защо?
-Какво ще бъде влиянието на този завод, ако бъде построен, върху развитието на пчеларството в региона?
-Изхранването и дейността на пчелите е пряко свързано с опрашването на растителността. От растенията те събират пчелен прашец и нектар, и каквото е върху тях те го пренасят в кошерите и в меда. Затова е и нашето недоволство от различните препарати за растителна защита, които се използват в земеделието. От там и извода, че каквото се намира във въздуха, попада в почвата, попада върху растенията, съответно попада и върху нашите пчели.
В инвестиционното предложение за изграждането на завода край с.Върбовка е записано, че ще се горят огромни обеми боклук, който ще претърпи преработка, за да се премахнат примесите от метали. Но след изгарянето му в радиус от 30-40 километра ще има замърсявания с неестествени образувания, които ще застрашат живота на хората и животните, ще окажат влияние и върху почвата, водите, въздуха, и като цяло в района, където се намира това производство.
Аз, като пчелар съм силно разтревожен и притеснен от факта, че потенциалният инвеститор не отговаря на въпросите и това провокира недоволството на обществото. А това е крайно притеснително, особено в момента с геополитическата криза в света, тъй като може да остане на заден план и подминато от не по-малко важните теми, като войната, миграцията и икономическите затруднения следствие на всичко това.
Мисля че в тази обстановка, проблемът може да бъде, ако не напълно прикрит, то поне пренебрегнат. И това ще засегне много хора и дейности в бъдеще, не само в община Севлиево, но и в съседни градове и области, които са в периметъра на това производство. То все още не е стартирало, затова имаме възможност да реагираме, но сега, а не както често се случва със закъснение и негативни последици.
-За съжаление все по-често показваме колко сме разединени. Мислите ли, че обществото на пчеларите ще може да се обедините, за да защитите развитието на пчеларството в региона?
-В местната група на севлиевските пчелари отправих призив към колегите да намерят своите източници на информация за проблема, да изразят своето мнение. Да имат активно участие в дискусиите, защото това касае нас и нашето бъдеще.
-През миналата година доста сериозно беше поставен проблема за развитието на пчеларството в световен мащаб. Как стоят нещата тук, в нашия регион?
-Както вече казах съм регистриран земеделски производител с регистриран животновъден обект, но съм регистриран и в Електронната платформа за оповестяване на растителнозащитните, дезинфекционните и дезинсекционните дейности- система към Министерството на земеделието и храните. Тя беше създадена след като възникна проблема с дейността на големите земеделци, които за опазване на техните посеви използват препарати за растителна защита, които влияят на пчелите. Беше създадена платформа, на която може да се координират действията на земеделците и на пчеларите. Един земеделец, който е решил да обработва своите площи с даден препарат, известява чрез нея пчеларите от съответния регион да вземат превантивни мерки, за да предотвратят щетите на своите пчелни семейства.
Тази информация аз винаги съм споделял в нашата група, правил съм скрийншот и съм изпращал информацията на колегите, които не са регистрирани или на други, които не са й обърнали внимание. Мисля, че това беше една подходяща крачка към подобряване комуникацията между земеделските производители и държавата, която дълго време имаше политики не добре насочени към пчеларите.
Мога да изразя официалното мнение на всички сдружения в страната, че искаме по-добро и адекватно отношение на държавата към пчеларите. Законът за пчеларството отдавна е остарял и съвсем не е адекватен на сегашната ситуация, нито са предприети необходимите административни мерки и дейности, за да бъдем подпомогнати така, както са другите колеги – животновъди.
-Вие казахте, че сте регистриран като земеделски производител с регистриран обект. Регистриран сте и в специална система за оповестяване. Какви са предимствата на регистрираните пчелари? Може ли да се приеме, че не регистрираните попадат в така наречения сив сектор, което пречи на точната информация за развитието на този сектор в животновъдството?
-В нашия регион пчеларството е повече хоби, но също така има и професионалисти производители на мед, и пчелни продукти. Предимството да съм регистриран по Закона за пчеларството, спазвайки съответните изисквания за пчелините е, че това ми дава подкрепа от държавата при нужда и възможност за финансиране по различни мерки и проекти . Процедурата не е сложна, струва 20 лв., но тя дава информация за броя на хората, които се занимават с тази дейност пред държавните институции, с което дава статистическа информация за нуждите при вземане на стратегически решения и планиране. Регистрацията, която означава спазване на определени правила, ни дава право и да изискваме от държавата. И колкото сме повече, толкова по-добре. И, когато настъпят форсмажорни обстоятелства, може да кандидатстваме за подпомагане. Аз на два пъти се възползвах от предоставените възможности от страна на държавата за подпомагане на пчеларството по време на пандемия, не е много, но е помощ и вид отношение на държавата към нас, пчеларите.
-Да се върнем към повода на нашия разговор – инвестиционното намерение за изграждането на завод за обработка на отпадъци край с.Върбовка, което разтревожи жителите не само на общини от Великотърновска област, но вече и от община Севлиево. Какъв е Вашият призив не само към пчеларите, но и към цялата общественост?
-Нека да потърсят информация, да се запознаят задълбочено с проблема. И да изразят своята позиция. Да го направим сега, независимо че отчитам вероятността всичко да бъде заметено и покрито заради политическата обстановка. Да, тя е много по-сериозна, но много се надявам военните действия да приключат по-скоро, въпреки че ще има тежки последствия и след тях. Но проблемът, който обсъждаме, е дългосрочен проект. Става дума за много пари, но и за нашия живот и на нашите деца. В момента имаме възможност да се информираме, да изразим мнение, да бъдем активни и то сега, а не когато ще е вече късно.
-А предвиждате ли и протест, ако не получите нужните отговори?
-Това ще е естествена стъпка при натрупване на критична маса и израз на нашето недоволство. Дано не се стига до него. Надявам се да бъдем информирани за позицията на държавата по проблема и тя да отговори на искането и съмненията на толкова много хора.