Библиотека при СУ „Васил Левски“
През месец януари учениците от 4 „А“ клас от клуб „Приятели на природата“ с ръководител Кинка Иванова успешно изпълниха мисия „Приятели на птиците“, проведена съвместно с Борислав Маринов от библиотеката при СУ „Васил Левски“. Мисията бе разделена на три етапа – теоретичен, теоретично-подготвителен и практически.
В първия етап учениците посетиха училищната библиотека и се запознаха с белезите, характерни за тази група живи същества. Научиха, че красивите пера на птиците служат не само за летене, а имат различно предназначение. Откриха, че те дишат с бели дробове и с въздушни мехури, които правят тялото им по-леко. Разбраха, че птиците са произлезли от древна група динозаври. Прочетоха интересни и забавни истории от различни енциклопедии. По изпратена наша молба, Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) любезно ни предостави за безплатно ползване настолната игра “Одисея – египетски лешояд”, както и изготвени от орнитоложкия екип забавни инфографики за гояма част от видовото разнообразие на птиците.
В следващото съвместно занятие на Кинка Иванова и Борислав Маринов, четвъртокласниците изработиха хранилки за птиците, които обитават училищния двор. Целта на теоретично-подготвителният час бе учениците да се запознаят с възможностите за рециклиране на материали в полза на флората и фауната. Малките приятели на природата направиха хранилките като използваха празни ролки от тоалетна хартия, дървени клечки от сладолед за намазване, канап (от растенията сизал и лен) и храна за птици. За спояващ материал между зрънцата и ролката бе използвано безвредното за птиците фъстъчено масло.
В заключителната и последна част с помощта на Боби, те ги окачиха на дърветата в южния двор на училището. Знаем, че естествената външна среда може да има благоприятни ефекти върху учениците, затова практическата част неслучайно бе сред дърветата. По този начин се стимулира физическата активност, намалява се стреса и се повишава мотивацията. Въпреки ветровитото и студено време, птичките веднага усетиха лакомствата и започнаха радостно да кръжат наоколо. Четвъртокласниците решиха, че ще следят и периодично ще поставят нови хранилки, за да може птичките да оцелеят в зимните студове и да ни радват с песните си през пролетта.
Всеки от нас може да подпомогне оцеляването на дивите птици като постави богата и питателна храна за студените дни в своята градина, парк или близка гора. Това не е просто акт на милост, но и принос към борбата с вредителите. Според орнитолозите само един синигер може да спаси до 10 дръвчета на сезон от вредители.