Увеличение на пожарите с материални щети отчита РСПБЗН – Севлиево за изминалата 2021 г. Пожари в частни домове, напълно или частично унищожени са чести сюжети на телевизионни репортажи от началото на годината. За съжаление такива бяха регистрирани и на територията на община Севлиево. Статистиката сочи, че към 25 януари 2022 година има 23 излизания на пожарните коли. Какви са най-честите причини на пожарите в жилищата през зимния сезон? Имаме ли културата за пожарна безопасност на домовете ни? Коментар по темата за в.”Росица” направи главен инспектор Христо Банков, началник на районна служба”Пожарна безопасност и защита на населението” в гр.Севлиево.
-Г-н Банков, кои са най-честите причини за пожарите в частните домове, на които сме свидетели?
-Най-големият проблем е с коминните тела на жилищните блокове, защото те най-често са изградени от тела от сгурбетон, а не тухлени. Сгурбетонът, като материал не е стабилен, и от дългогодишна експлоатация се амортизира. Коминът е колективно съоръжение на целия вход, преминава през всички апартаменти и, за да се ремонтира, трябва на Общо събрание на блока да се вземе такова решение.
Но в един вход примерно има 10 семейства на газ и едно на твърдо гориво, което ползва комините. Тези, които са на газ казват:“На мен комин не ми трябва!“, но на другите, които са на твърдо гориво не може никой да им забрани да ги ползват, защото това е тяхното предназначение. Проблемът е в това, че като не се почистват коминните тела всеки сезон, не може да се премахнат наслоенията от така наречения креозот – това са около 160 броя смоли, които съдържа дървесината. И когато се горят мокри дърва влагата от дървесината кондензира по вътрешната част на комина, увлича и залепя тези смоли. Получава се едно наслояване, което е в две форми.
Едната форма е грапава – това при почистване на комина може да се свали. Но втората форма е като глазура, стъкло – това наслояване не може да се махне. По принцип се палят пресните сажди, които се окисляват и самозапалват. Като се запалят, палят и този вътрешен слой на комина и се развива температура около 800 градуса, това наслояване започва да гори, пълзи, гори във вертикал, докато обгори целия комин.
-Което означава, че преминава през всички апартаменти във входа…?
-Да, но много често собствениците, които не използват комините в апартаментите си, са монтирали до тях етажерки, шкафчета, секции, дивани. И когато започне да гори комина, температурата е толкова висока, че започва да нагрява ПДЧ плоскостите, и ако няма човек в къщи започват да се овъгляват и се запалват.
-Ако има някакви пукнатини по стените, огънят сигурно започва да се разпространява и в другите стаи и жилища?
-В такива случаи започва да излиза дим, минава през фугите на стените и започва да излиза през касите на вратите, през контактите.
-И как се гаси такъв пожар?
-Проблемът, когато един комин се налее с много вода, е че тя може да стигне до розетката за почистване на коминното тяло, която най – често е в апартамент на първия етаж и водата може да влезе в стаята. Освен това, ако върху сгурбетонът, който е нагрят до 800 градуса, налееш студена вода се получава реакция на материала, той се пука и става още по-лошо за всички собственици във входа. Затова се стараем с използването на минимални количества вода да загасим пожара.
-Да разбирам ли, че причините за пожарите от комини са заложени още при построяването им?
-Според мен те са проектантски проблем. Вариантът да се правят димоходни канали от коминни тела от сгурбетон се оказва, че не е най-добър.
-Ние, българите имаме ли културата да се грижим за пожарната безопасност на домовете си или като се случи викаме:“Олеле, какво стана?“
-По-скоро вторият случай … При условие, че коминът е колективно съоръжение, жителите от входа трябва да отделят от общите пари за поддръжка, за да се извърши почистване преди отоплителния сезон. Но повечето казват: „ аз съм на газ“, „аз съм на климатик“…Който ползва комина, казва: “Аз имам право да го ползвам…“, а не вика коминочистач, или казва, че е извикал, а на практика не е. Проблемът е, че преди сезона не се взимат мерки. Има много хора, които от вътрешна страна са си изолирали с фибран комина. Фибранът като се нагрее се пали и от продуктите на горене в апартамента става, като пещера, целият във висулки от сажди, защото не може да сложиш нещо горимо върху комин. Някъде има ламперия, на други места са залепили плочки, при високата температура плочките падат, отлепят се.
-Какви са Вашите препоръки?
-Важно за отоплителния сезон е да кажем, че който има възрастни и самотно живеещи родители и роднини, да проява по-голяма загриженост, тъй като много често от елементарни грешки тръгва пожара. Примерно струпани дърва близо до печката, които се нагряват, запалват се, а възрастният човек, който е трудно подвижен не може да стане и….. Нужно е малко повече внимание към роднини и съседи.