Бъдете внимателни, кърлежите вече дебнат, предупреждават от РЗИ – Габрово. Повод за предупреждението на здравните власти са десетките сигнали на граждани, които са потърсили лекарска помощ за отстраняването им. И това е правилният начин, за да няма по-серизни последствия за здравето на хората.
Кърлежите са членестоноги паразити, част от семейството на акарите. Те не са насекоми, а по-скоро са „роднини“ с паяците и скорпионите. В света са разпространени над 850 вида, но в България са едва 38. Различните видове минават през различни стадии, но общо това са яйца, ларва, нимфа и зрял организъм (имаго). Нуждаят се от кръв, за да се развиват, затова нападат пасящите животни, кучетата и хората. Кърлежите са опасни, защото може да са заразени с вируси, бактерии и да пренесат тази зараза чрез кръвосмученето.
Разпространените у нас кърлежи пренасят причинителите на Марсилската треска, Лаймската болест, Кърлежовия енцефалит, Кримска-Конго хеморагична треска. В различните райони на страната, взависимост от климата и ландшафта, причинителите на тези заболявания са разпространени в различна степен.
За Габровска област най-разпространения вид кърлеж е Ixodes ricinus – основен причинител на Лаймската болест. Това е тежко протичащо заболяване, лекува се трудно и засяга целия организъм.