Проектите на обходите на Севлиево, Дряново и Казанлък да се изпълняват трябва да се изпълнява заедно с изграждането на тунела под Шипка. Това заяви народният представител от ПГ на ГЕРБ/СДС Томислав Дончев по време на дискусията за бъдещето на тунела под Шипка в края на миналата седмица в Габрово.
Както в.“Росица“ вече информира, тя беше провокирана от противоречивите изказвания на министъра на регионалното развитие и благоустройство Гроздан Караджов за готовността на изграждането на пътното съоръжение. По този повод местната власт покани вицепремиера Караджов да изясни позицията си за бъдещето на пътното съоръжение пред ОбС, неправителствени организации, бивши кметове на Габрово и граждани на Габрово.
Още преди да започне същинската дискусия общинският съветник от БСП Николай Григоров заяви, че през последните 30 години една от каузите на местния парламент в Габрово е била тунела под Шипка, подкрепяна от всички габровци. Той призова министър Караджов, както и неговите колеги от правителството да не политизират не само този, но и други важни за икономическото развитие на страната проекти. И да търсят начини за изпълнение на 5-тата фаза от проекта „Обход на Габрово с тунел под Шипка.
„Не само не спираме тунела под връх Шипка, но мога да ви съобщя, че започваме реалната работа по неговото изграждане. Днес получихме устно уверение от фирмата, избрана да проектира и построи тунела, че потвърждава офертата си за изграждане на съоръжението“, съобщи министър Караджов, но не скри и притесненията си, че фирмата може и да не подпише договора за изпълнение поради високите цени на строителните материали.
„Заради поскъпването на строителните материали имах опасение, че консорциумът, избран чрез търг по Закона за обществените поръчки, може да се откаже от офертата си от 2020 г. Поискахме потвърждение, защото ЗОП не предвижда възможност предложената цена да се актуализира в съответствие с инфлацията на строителните материали и енергийните източници, и трябва да сме сигурни, че ще се работи по оферираните и приети цени“, посочи министър Караджов и допълни, че на 28 януари се очаква и официалното писмено потвърждение. Това ще позволи дейностите по изработката на теническия проект да започнат веднага, обясни вицепремиерът.
„Ако новото Правителство не продължи работата по тунела под Шипка, може да се наложи България да върне около 30 млн. лв. европейски средства, тъй като обходният път на Габрово, който води към бъдещия тунел, е изграден и с европейски средства“, напомни народният представиел от ГЕРБ/СДС Томислав Дончев.
„Тунелът под Шипка няма как да не бъде завършен. Моето желание беше АМ „Русе – Велико Търново“ да продължи на юг, да мине през планината със същия габарит. Затова изразих учудване, че тунел, който ще свързва Северна и Южна България, е проектиран само с две ленти, посочи министър Караджов. Според него обаче след завършването на магистралата от Русе до Велико Търново трафикът към Габрово ще се увеличи в пъти. Поради тази причина министърът вече е възложил проучване за възможностите за изграждане на още едно трасе край Дряново, което да поема тежкия трафик на юг от Велико Търново, включително и за още един тунел под Стара Планина.
Не е застрашено финансирането за тунела под Шипка, категоричен бе министър Гроздан Караджов. Проектът, заедно с изграждането на АМ „Струма“ през Кресненското дефиле и АМ „Русе – Велико Търново“, е предложен за финансиране от Програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027 г., която все още не е одобрена. Финансирането, което страната ни ще получи за трите обекта, е около 600 млн. евро. С тази сума ще може да се осигури около 34% от необходимите средства за всеки един от трите проекта. Останалите ще бъдат осигурени от държавния бюджет.
Очаква се одобрението на програмата от ЕК до средата на 2022 г. Прогнозно най-рано в края на 2022 г. ще може да се подаде апликационна форма, финансиране да бъде получено през 2023 година. „В бюджета на МРРБ за 2022 г. е предвидена сума за ново строителство, която може да се насочи като авансово плащане за начало на строителството на тунела под Шипка, но при условие, че предложеният бюджет бъде утвърден от Народното събрание“, каза вицепремиерът.
По време на дискусията стана ясно, че се работи и за връзката на тунела под Шипка с магистралите „Тракия“ и „Марица“. Планирано е южният изход на тръбата да се свързва с пътната мрежа посредством връзка на едно ниво с кръстовище. През тази година ще се проектира нов източен обходен път на град Казанлък, който ще отвежда трафика до главен път I-5 и връзките с магистралите.
Томислав Дончев напомни, че от 2007 година досега трафикът към Казанлък се е уваличил и е необходимо да се работи усилено за изграждане на обхода от южната страна на тунела. Той беше категоричен, че това важи и за обхода на Севлиево. „Изпълнението на тези три проекта Севлиево, Дряново и Казанлък, трябва да върви заедно с този за тунела под Шипка“, категоричен беше Дончев.
На въпрос на народния представител от ПП“Продължаваме промяната“ Богомил Петков на какъв етап са дейностите по обхода на Севлиево министър Караджов отговори, че проекта е разделен на две фази. В момента Община Севлиево работи по изработването на идеен проект, който ще бъде предаден на АПИ. Агенцията има ангажимент за изготвяне на техническия проект, отчуждаването на земите, проект за Оценка въздействие на околната среда /ОВОС/ и реално строителство.
Пред представители на местните и регионални медии вицепремиерът потвърди позицията си за АМ“Хемус“, че тя „дори не е нарисувана“, а построеното до момента „ е незаконно“, въпреки това работата по автомагистралата не е спирала.
„Гроздан Караджов е министър отскоро. Има еволюция в позицията му за тунела под Шипка. За един месец разбра, че по отношение на тунела под Шипка има финансиране, има проект и е проведена процедура. Предлагам да му дадем още един месец, за да се запознае и с цялата ситуация, свързана с АМ „Хемус“. Има еволюция в позицията му, което отчитам положително. Не проявява един от политическите пороци, който се казва инат – да държи първата позиция, което очевидно е неправилно“, коментира Томислав Дончев.
Надежда, че това може да се случи даде министър Караджов с признанието, че с „габровци шега не бива“. Той се извини пред ОбС и поиска прошка за неудобството, което е създал на гражданите на Габрово с изявлението си относно готовността на проекта за тунела под Шипка.