-Мерките ще бъдат определяни от интензивните легла, според новия Национален оперативен план за справяне с ковид пандемията
-При 80 % процента заетост на интензивните легла затварят бизнеси, освен аптеките и хранителните магазини
РУЖА ЛЮБЕНОВА
На 13 януари т. г. Министерският съвет представи новия Национален оперативен план за справяне с ковид пандемията. В него страната е разделена на 6 клъстера по области, като Габровска област е във 2-ри клъстер, заедно с Плевен, Ловеч, Велико Търново и Русе. Премиерът Кирил Петков, който в този момент бе под карантина, обясни във видеоконферентната връзка, че мерките ще се налагат на регионално, а не на национално ниво, според различните нива на разпространение на вируса. Картата ще бъде представяна всеки ден и ще показва каква е обстановката и какво предстои като прогноза в следващите 5 дни.
Премиерът допълни, че най-критичният фактор за здравната система са интензивните легла, те ще определят мерките. Наличието им ще бъде анализирано по области. Новият оперативен план предвижда 4 етапа с конкретни мерки на всеки един от тях.
Първия етап гласи, че няма да има специални мерки, когато 50 % от интензивните легла са запълнени. Според етап втори, когато 60 % от интензивните легла са запълнени, ще има мерки, но с рабетещи бизнеси и училища. За третия етап е записано, че когато 70 % от интензивните легла се запълнят, ще има още меки мерки, но при които децата от 1 до 4 клас продължават да ходят на училище.
Най-критичен е 4-тият етап – ако 80 процента от интензивните легла са заети, тогава ще се прави симетрично затваряне на бизнеси, ще бъдат отворени хранителните магазини и аптеките.
Премиерът припомни, че продължават да действат обявените от правителството мерки в подкрепа на бизнеса и хората. Министър-председателят обяви и 10 мерки за подкрепа на бизнеса и обществото по време на пандемията: Мярката 60/40; Патронажна грижа „Плюс”; Мярка „Запази ме”; Оперативна програма за храни или материално подпомагане; Програма „Възстановяване” за малки бизнеси; През ББР подпомагане отново по програма „Възстановяване”; През ББР подкрепа за туризма; Запазваме 9 % за фирмите в туристическия и ресторантьорския бизнес; Допълнителни схеми в сферата на туризма, компенсирани загуби в туризма.
Но има и чисто нова мярка, предназначена за засегнатите от пълното затваряне предприятия в етап четири. „В тази мярка ще има възможност за 20 процента безвъзмездна финансова помощ от средните нетни приходи за цялата 2021 г., в размер до 100 хиляди лева”, обясни Кирил Петков.
Ще припомним, че според Националния оперативен план за справяне с пандемията от SARS-CoV-2, представен през лятото на миналата година, Габровска област разполага с 223-ма лекари. От тези 223-ма лекари специалистите по инфекциозни болести са четирима, седемнайсет – по пневмология и фтизиатрия (болести на дихателната система), четиринайсет са кардиолози, тринайсет – анестезиолози, шестима са специалисти по вътрешни болести, осем гастроентеролози и т. н. Но данните са към 31 декември 2020 г., а оттогава много неща се промениха.