Капацитетът на болниците у нас са запълнени, напрежението на медицинските специалисти расте, заради поредната вълна от Ковид – пандемията, която засяга все повече и млади хора. Здравните експерти предупреждават за новия щам на вируса Омикрон, че той се разпространява много по-бързо от предишните, а България все още е на последните места по ваксинране на населението. Друг проблем пред лечебните заведения е и липсата на медицински кадри – лекари, медицински сестри и санитари.
Такава е обстановката и в МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ в Севлиево. Различното е, че успоредно с лечението на болните с Ковид-19 и други заболявания, в болницата се извършиха и доста строителни-ремонтни работи. Как се съчетаваха тези две дейности, коментира за в.“Росица“ д-р Пламен Цеков, управител на общинската болница.
-Най-напред да Ви попитам каква е ситуацията в момента в болницата по отношение на пациентите с ковид инфекция?
-Въпреки че в медиите се твърди, че има намаляване на броя на заразените с Ковид, в нашата болница се поддържат почти едни и същи нива на пациентите с тази инфекция. През последните 2-3 дни /от миналата седмица – б.а/ се усеща занижаване на приема на заразени пациенти, но все още около 30% от леглата са заети от болни с Ковид, но бяхме достигнали и до 43 % заетост на леглата.
-Освен за хода на заболеваемостта и лечението на болните с коронавирус, през годината Вие информирахте и за извършени ремонтни дейности в различните отделения. Как съчетавахте тези разнопосочни дейности в болницата – лечението и строителството?
-Тази година, освен че пандемията продължава с пълна сила и персоналът в болницата е ангажиран с лечения на пациенти с ковид-инфекция, успяхме да изпълним и голяма част от заложените капитални инвестиции.
През януари месец пуснахме в експлоатация новата реанимация, която беше оборудвана с небходимата апаратура за лечение на ковид-пациенти. И това беше много добре, защото най-тежко болните пациенти с ковид – инфекция преминаха през реанимация. За съжаление една част от тях починаха, но по-голямата получиха качествена помощ и успяха да преодолеят заболяването.
В момента имаме поредния пример, млада жена на 31 години след четириседмична борба в реанимация, най-после успя да излезе от тежката ситуация, в която беше изпаднала в резултат на Ковид-19. Днес вече е прехвърлена във Вътрешно отделение, за да продължи възстановителния период там. Като разчитаме, че тази вълна ще отшуми, започваме да разширяваме реанимацията с още 4 легла, за да посрещнем очакваната 5 вълна, както предвещават експертите. Необходимо е да осигурим повече капацитет на реанимация, за да бъдем повече полезни на тежко-болните. Всички те ще са снабдени с кислородни точки и с цялата необходима апаратура по изискванията за реанимация. В момента се извършват ремонтните работи и до дни ще бъдат монтирани самите легла.
Приключи и ремонта на операционната зала в Акушеро-гинекологичното отделение, такъв не е правен повече от 40 години. Ремонтът е основен и включваше полагане на мазилки, отговарящи на изискванията за превенция на пост-оперативни инфекции, боядисване, изграждане на отопление, климатизация и преоборудване.
Ремонтът е осъществен с подкрепата на „Идеал Стандарт – Видима” и е част от дългогодишната им грижа за Акушеро-гинекологичното отделение, благодарение на което до момента бяха закупени нов, висок клас родилни легла, модерен интензивен инкубатор, дигитален портативен ехограф с 4D изображение. Бяха ремонтирани и оборудвани родилна зала, родилно отделение и детска стая; бани и тоалетни, беше положено специално антибактериално подово отопление.
Успоредно с това със средства от Общината беше направена подмяна на отоплителната инсталация – всички радиатори бяха сменени. Старата инсталация – предназначена за друг вид отопление, беше премахната и изградена нова, което води до икономия на гориво и подобряване комфорта на болните с една по-добра температура в помещенията.
Изградихме със собствени средства нов подход в болницата, за да могат да спират линейки и болните да бъдат разтоварвани по-лесно, а хората в инвалидни колички, да имат достъп до сградата на болницата. Но основната ни част беше лечение на пациенти с различни заболявания, какъвто е профила. Ние сме многопрофилна болница, но най-много преминали болни са били с Ковид-19.
-Вие, заедно с водещи лекари – специалисти от Севлиево участвате в клип на Ротари клуб, който призовава севлиевци да се ваксинират. Какъв е ефекта от това?
-Откакто влезе изискването за „зелен“ сертификат, наблюдаваме увеличаване на желаещите да се ваксинират. Не мога да кажа дали инициативата на Ротари клуб постига очаквания ефект, но на мен наистина ми се иска все повече хора да разберат, че ваксинирането е начин да се преодолее заболяването по-леко, а не начин въобще да няма заболяване. В болниците, освен неваксинирани, постъпват и ваксинирани. Но броят на ваксинирани болни е 10 пъти по-малък от тези, които не са ваксинирани. Същият процент се наблюдава и при фаталните случаи от заболяването. Изключително малък е процента на хората, които са били ваксинирани, 4-5 на сто, да завършат фатално. Неваксинираните, които влизат в болницата са 82%, почти същият е процента на тези, които не успяват да преодолеят инфекцията.
Пак ще кажа, че каквото правим, става благодарение на хората, които са в болницата. Без техните усилия, без желанието им да бъдат активни, няма как да се случат нещата. Спокойно мога да кажа, че изградихме един много добър тандем между болница, Община и дарители, в лицето на големите частни компании, които ни помагат съвсем безкористно. Всичко, което се извършва в болницата, става след задълбочен анализ и се прецезира в какво да бъдат вложени средствата, за да има максимален ефект от ресурса, който се влага.