Всички млади хора, като жители на една община, трябва да взимат пряко или косвено участие в нейното управление
Александър Богомилов Кунев, 12 клас, ПГ по туризъм „Ив. П. Павлов“ гр.Русе
Един от актуалните и значими обществени въпроси и същевременно интересен за мен е свързан с това дали е необходимо и под каква форма участието на младите хора в управлението на град Русе.
Според мен всички младите хора като жители на определена община трябва да взимат пряко или косвено участие в нейното управление. Това разбира се предполага и осигуряване на достъп до всички възможни за младите хора форми на участие в управлението. Ролята на младите хора в изграждането на демократичното общество на местния и регионален живот на микро ниво трябва да бъде подкрепяна и популяризирана.
В стремежа за изграждане на проспериращо, демократично общество, активното участие на младежите във взимането на решения е изключително необходимо. Участието на млади хора в обществения живот на Русе означава активното гражданско участие. То означава да имаш възможността, средствата и пространството да влияеш и участваш в процеса по взимане на решения. Чрез дейностите и действията си да допринесеш за формирането на едно по-добро гражданско общество.
Най-голяма роля в насърчаването на младите хора според мен имат местните и регионалните власти, поради факта, че те са най-близо до нас. Необходимо е действащата към момента администрация заедно с младежки организации и други заинтересовани страни да развия различни инициативи за насърчаване и подкрепа на младежкото участие в управлението на община Русе. В тази връзка положените от община Русе усилия се изразяват чрез инициативи на Общински младежки дом, като клуб „Младежки Парламент“, клуб „Дебати“, Евродеск, доброволчески инициативи, семинари, фестивали, конкурси, културни и спортни прояви.
Необходимо е на младите хора да бъдат давани добри примери за гражданско участие, да бъдат възпитаван като активни граждани и радели на демокрация, да бъдат насърчавани да формират решения, да оказват влияние върху местното управление, докато са млади, а не само в един по-късен етап като зрели хора.
Насърчаването на младежкото участие на местно ниво допринася и за социалната интеграция. Днес, когато индивидуализма и анонимността често са водещи, активното гражданско участие би помогнало на всеки млад човек да се справи по-лесно както с личните, така и с общите трудностите и предизвикателствата.
За пълноценното и трайно участие на младежите в живота на Русе и други общини трябва да се направи повече от промяна на административните и политически системи. Всичко, създадено с цел насърчаване на младежкото участие, било то дейност или политика трябва да осигури една културна среда на съобразяване с младежите и да обърне внимание на различните нужди, стремежи и условия. И не на последно място да съдържа в себе си елемент на удоволствие и развлечение. Консултирайки и сътрудничейки си с младите хора, местната власт е необходимо да търси и предлага различни форми на участие, водена от убеждението, че всички секторни политики трябва да имат и младежко измерение.
Независимо дали е регион, квартал в град, град или село местните власти трябва да създават условия за успешен диалог. На нас младежите трябва да се предостави възможност за пълноправно участие в политиките, които пряко ни засягат. Да бъдат създадени структури, които да са постоянни и представителни и да се занимават с въпроси, представляващи интерес за младежите. Ние – младежите, сме новата сила и двигателя, необходим за осъществяване на прехода от старо към ново, ние носим със себе си промяната и перспективата за едно ново светло бъдеще на град Русе.
Искам да благодаря на вестник “Росица” за възможността, която ми предостави да разкрия отношението си по темата, да изразя позицията си. Също, искам да отправя благодарности към комисията, която обстойно е разгледала и оценила, труда в който съм отделил не малка част от свободното ми време. Бих искал и да благодаря на всички, които ми помогнаха и допринесоха за моето постижение, но най-много на г-жа Ренета Вълева изключителен преподавател по български език, който знае как да поднесе информацията разбираемо и достъпно на учениците, на Биляна Николова, която ме насърчава и окуражава да вярвам в себе си и способностите ми в областта на българският език и литературата, също така и на г-н Йордан Адолфов, преподавател, който се стреми да провокира съучениците ми да се абстрахират от стереотипното мислене, основано на сетивните възприятия и да боравят с инструмента на разсъдъчната си способност, да разгърнат собственият си потенциал.
Александър Кунев