РУЖА ЛЮБЕНОВА
Дървата за огрев, които не са придружени от превозен билет, не са маркирани или данните на притежателя й не съответстват на вписаните, подлежат на отнемане, а той самият ще бъде и глобен. Това обясниха природозащитници и допълниха, че чрез незаконния добив на дървесина сивият сектор в горското стопанство у нас генерира скрити приходи от около 150 млн. лева годишно. Освен че водят до сериозни финансови загуби за държавния бюджет, нелегалните сечи влошават съществено производствените, водоохранните и природозащитни функции на горите. Всичко това трябва да знаят купувачите на дърва и всякаква дървесина, защото незнанието на закона не освобождава никой от отговорност.
От Изпълнителната агенция по горите дадоха и някои съвети на купувачите на дървесина, които да ги предпазят от този риск: при купуването на дърва за огрев трябва да се изиска оригинала на превозния билет. При възможност е добре да се провери достоверността му на tickets.iag.bg. Дървесината трябва да има контролна горска марка, производствена марка или общинска марка. Ако липсват някои от тези законови изисквания и при основателни съмнения за незаконна сеч или транспорт, купувачът трябва да сигнализира на телефон 112. При проверка от страна на горските инспектори освен касов бон или фактура, той трябва да покаже задължително превозния билет, с който са му доставени дървата. Ако липсва този документ подлежи на 500 лв. глоба и конфискация.
Въпреки твърденията, че държавата е осигурила над 1 милион кубика дървесина за населението, на места в страната има недостиг, а това изкушава хората да купуват дърва без документи.Проверки във Великотърновско, например, показват, че дървата за огрев навсякъде липсват или количествата им са силно ограничени. Ако се намерят кубик дърва, нарязани и нацепени, върви от 90 до 105 лева. Причината – големите фирми изкупуват рано-рано дървесината за добив, още на корен. „В момента има огромно търсене на международния пазар не само на необработена дървесина, но и на продукти от дървесина. Голяма част от нашите дървопреработватели в момента имат много добър отворен пазар и търсят, засмукват от пазара всичката налична дървесина да я преработват и с висока добавена стойност я изкарват като готов продукт на международния пазар“, заяви на 4 октомври т. г. директорът на Изпълнителната агенция по горите Александър Дунчев. По думите му, съвсем скоро ще бъдат внесени предложения да се прекрати тази продажба на корен, която спъва горските предприятия да решават кога и какви количества да отиват за местното население.