Настъпването на есенно-зимния сезон и понижаването на температурите принуди много от жителите на общината да монтират отоплителни уреди и ги въведат в експлоатация. Но преди началото на отоплителния сезон, всеки гражданин е длъжен да спази установените правила за пожарна безопасност и предприеме съответните мерки за недопускане възникването на пожари.
Неспазването на противопожарните изисквания често води до трагични последици. Статистиката показва, че най-много пожари възникват в необезопасени и непочистени комини. Сериозен проблем се оказват комините „сифонен” тип в сградите над 5 етажа, където е невъзможно почистването на саждите в джобовете, поради липсата на контролни врати и след запалването им, резултатите често се оказват трагични за потърпевшите. По-малко, но с по-тежки загуби са пожарите, причинени от небрежност при боравене с открит огън, от неправилно използване на отоплителни уреди и от къси ел. съединения в инсталациите.
За да бъде намален броя на пожарите гражданите трябва да спазват някои основни правила:
– Преди отоплителния сезон да се провери изправността на комините и своевременно се почистят от наслоените сажди;
– Да не се използват нестандартни или необезопасени отоплителни и нагревателни уреди;
– Печките на твърдо гориво не бива да се разпалват с бензин, нафта и синтетични материали;
– Сгурията и пепелта да не се изхвърлят в горими съдове;
– Горимите материали да не се поставят в близост или върху отоплителните уреди;
– Отоплителните и нагревателни уреди да не се оставят продължително време да работят без наблюдение;
– Газовите бутилки да се проверяват своевременно за херметичност, да не се монтират вблизост до уреди, излъчващи висока температура и в помещения без естествена вентилация. При изтичане на газ „пропан-бутан” се усеща специфичен мирис на чесън.
От Районната служба за пожарна безопасност и защита на населението и припомнят, че комините трябва да се почистват преди началото на отоплителния сезон, а при интензивно ползване и през сезона.