Наричам го #НИТОДЕНБЕЗКНИЖКА, в опит да придам още повече смисъл и стойност на изпълнението, а също и като препратка към група, основно от родители, която подхожда с разбирането, че знанието, образованието и възпитанието се градят на основата на книгите още от най-ранна възраст. Добавям и личния пример.
Идеята беше само да се внесе уют и функционалност на пространството, без основен ремонт на помещението, отредено за училищна библиотека. Разбира се, предизвикателствата предстояха, тъй като обикновено е по-трудно, когато не започваш отначало. Наложи се да се съобразим с вече наличното и да проявим въображение и креативност.
Възползвахме се от контактите с интериорен дизайнер и проекта лека, полека се избистри. Кардинално разместихме рафтовете с книги, за да дадем повече пространство и да вкараме светлината в помещението. Централното място в библиотеката, което до този момент не се използваше ефективно и бяхме принудени просто да обикаляме се превърна в притегателна точка за по-малките ученици – с удобно разположените маса, дивани и книгите от детския отдел в съседство.
Напасването на цветовете и хомогенната визия на библиотеката беше решение, което обедини всички гами и нюанси, които вече съществуваха там и нямаше как да бъдат пренебрегнати. Избраното графитено сиво, позволи фокуса да падне върху изложените книги, игри и картини. А обособените места, покрити с текстура от цветни букви, намести всички цветове и ги накара да кореспондират помежду си.
СУ „Васил Левски“ подмени старите радиатори и постави нови щори. С тази основа обособихме мястото под прозорците, придавайки му вид и функционалност. Убедени сме, че тази зона ще бъде припозната за четене и работа, не само от големите ученици, но и от учителите. Визията се допълва от седем удобни стола с модерна линия. За по-голямо удобство пространството се окабели с ел. инсталация и интернет мрежа.
Подменихме табелите на отделите в библиотеката като добавихме и чисто нови разделители с букви между отделните автори. Това допълнение дава повече насоки при търсене на книгите, а и внася завършеност, изпълвайки цялостно интериорната концепция.
Бялата дъска върху графитения фон, не само фокусира вниманието именно там. Кътчето дава възможност на учителите да провеждат занятия именно там, независимо дали ще я използват конвенционално или като проектор.
На старите етажерки, поддали под тежестта на книгите, вдъхнахме нов живот като изправихме дъната на рафтовете.
Помещението допълват и препратки към така обичания от децата Хари Потър. С вдъхновение и прецизност към детайлите, допълнихме интериора с различни елементи и аксесоари за една съвременна концепция, стъпила здраво на основите на жаждата за знание и истинската и неподправена любознателност на децата. Тъй като, всичко това нямаше да е възможно и няма смисъл ако не се прави именно в името на тях, малките читатели. Всяка кауза става успешна, когато расте броя на участниците и въобще хората, ангажирани със същата цел. Затова благодаря на всички приятели, замесени с изпълнението на проекта #НИТОДЕНБЕЗКНИЖКА.