РУЖА ЛЮБЕНОВА
Цените на хранителните продукти и горивата са се увеличили сериозно през последната година, отчете на 13 септември т. г. Конфедерацията на независимите синдикати в България. Изводът е направен на база експресно проучване “Динамика на цените на основни хранителни и нехранителни стоки в началото на есенния сезон”, проведено от на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Периодът на провеждането му е бил 26 август – 1 септември т. г. Обхватът на извадката включва 27 областни центрове.
Според проучването трийсет и два вида хранителни и нехранителни стоки от първа необходимост са с по-високи цени за последната година. „Драстично нарастване се наблюдава при слънчогледовото олио, като за едногодишен период е с 43%… Средната цена на слънчогледовото олио е 3,86 лв., при 2,70 лв. през септември 2020 г… С най-висока стойност на средната цена се регистрира в Бургас и Ямбол, съответно 4,45 лв. и 4,25 лв. – съобщиха от КНСБ.
Регистрира се увеличение на цените при хлебните изделия. Хляб“Добруджа“ нараства с 4,2%, при това килограм пшенично брашно отчита ръст със 7,3%. Средната цена на килограм хляб “Добруджа“ достига 1,72 лв., при 1,65 лв. преди година. Независимо от предвижданото възстановяване на производството на пшеница през 2021 г., изкупните цени на пшеницата в България остават сравнително високи, отразявайки развитието на международните пазари. Прогнозите на основните международни анализатори сочат продължаващо нарастване на глобалното потребление на зърнени култури през 2021/22 г., в т. ч. и на пшеница, което ще възпрепятства по-осезаемо понижение на цените. Наред с това хлебопроизводителите заявяват повишаване през септември на цените на хляба с минимум 10 ст., следствие от повишаване цените на енергоносителите. Очакванията са цената на килограм хляб в края на годината да достигнат около 1,80- 2 лв.
Цените и на някои зеленчуци бележат значително нарастване за годишен период. При това, нараства цената на зеленчуци, характерни за сезона със силно потребление, в предвид подготовката на домашни зимнини, които присъстват в традициите на българските домакинства. Драстично нарастване се наблюдава при краставици – 35,8%, домати – 17,7%, пипер червен – 23,7%, зеле – с 18,0%, моркови – с 17,1%, картофи – ръст с 6,2% и др.
Ръст на цените се наблюдава и при плодовете. Най-търсения плод за есенния сезон – прасковата, в търговската мрежа се предлага с 24,1% по-висока цена в сравнение със септември 2020 г. Средната цена е от 3,30 лв. при 2,66 лв. през 2020 г. Най-високи стойности се регистрират в Добрич – 4,49 лв., Бургас – 4,30 лв., Пловдив -4,10 лв.
Възходящ тренд се отчита и при горивата. Цените за литър Бензин А-95 нараства с 26,8%, а дизел с 25,4%. Средната цена на литър Бензин А-95 и на дизел е от 2,27 лв.
В същото време от КНСБ отчитат, че „минималната работна заплата нараства от началото на годината с 6,6%, но с повишаване на инфлацията на жизнено важни стоки и услуги, този ръст съвсем не е достатъчен за да се запази покупателната способност на около 502 хил. души, наети на минимална работна заплата… Всички тези данни са достатъчен аргумент за отстояване позицията на КНСБ за устойчив ускорен ръст на заплатите през следващите 5 години (средногодишно с 12,5%), като предимствено нараства МРЗ (средногодишно със 17,5%). Това ще осигури компенсиране на загубата от инфлация и ще допринесе за устойчиво нарастване на жизнения стандарт на българските домакинства.“