Предложението за удостояването на художника Васко Василев е внесено в ОбС от съветниците Светла Георгиева и Тодор Ганчев. От него става ясно, че Васко Василев е роден през 1961 г. в село Градище, област Плевен. Завършил ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” – специалност „Начална училищна педагогика“, специализация – Изобразително изкуство, докторант във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий”.
Директор е на градската художествена галерия „Асен и Илия Пейкови”, Музея на съвременното изкуство и Музея на образованието в Севлиево. Ръководител е на школа по изобразително изкуство „ВВ АРТ” при Детски комплекс – Севлиево от 1988 г. Работи живопис (акварел и маслени бои), карикатура, шарж и илюстрация. Член е на СБХ и член на групата на художниците в гр. Севлиево.
Има реализирани 33 самостоятелни изложби в Севлиево, Троян, София, Габрово, Карлово, пет от които са тематични: „40 пейзажа от Севлиево”, „Църквите и манастирите в Севлиевска община”, „10 натюрморта за 10 дни”, „Като изворна вода за акварел”, „Трансформации”. Има 125 участия в общи художествени изложби Севлиево, Габрово, Троян, Ловеч, Трявна, Перник, Бургас, София, Димитровград, Правец, Поморие, Горна Оряховица, Велико Търново, Оряхово, Народно събрание и др. градове в страната.
Васко Василев е автор на логото на Градската галерия, на Детския комплекс, на Историческия музей, на Училищно настоятелство – Севлиево, на знамето на с. Горна Росица, както и на много лога на учреждения и фирми в града. Негови творби се намират в колекции в Севлиево, Габрово, Бургас, Ловеч, Горна Оряховица, Плевен, Русе, Народно събрание, ЕМО „Етър”, Фондация „Аполония”- Гевгелия, Македония, САЩ, Канада, Германия, Украйна, Русия, Беларус, Италия, Швейцария, Франция, Китай и др.
За кратък период от време (2017-2018 г.) в сградата на Музея на съвременното изкуство под ръководството на Васко Василев, е открита експозиция, с която официално се създава и регламентира първият по рода си Музей на образованието в града. Обособява експозицията „Образованието в Севлиево и Севлиевска община“, даваща информация за образованието в Севлиево от 1878 г. до 1989 г. в две музейни експозиции: „Образованието в Севлиево от 1878 г. до 1944 г. и Образованието в Севлиево от 1845 г. до 1989 г. През 2020 г. издава книгата „Кратка история на учебно-просветно дело в Севлиево и Севлиевска община“. На 9 август той представи първия албум „Народната носия в Севлиево и севлиевските села“, разкриващ многообразието на севлиевската носия, използвана в периода XIX век и началото на XX век.