РУЖА ЛЮБЕНОВА
В справката за 14-дневната заболеваемост на 100 000 души Габровска област вече се отбелязва в „червено“. От Регионалната здравна инспекция изнесоха данни, според които за по-малко от месец – между 1 и 18 август т. г. дневната заболеваемост е преминала постепенно от „зелената“ през „жълтата“ и „оранжева“ зона. На 18 август тази заболеваемост е вече 121,5, което е вече в „червеното“ ниво.
Както вече стана известно, на 25 август т. г. правителството взе решение за удължаване на извънредната епидемична обстановка в страната с три месеца. А от Министерството на здравеопазването припомниха, че „носенето на защитна маска за лице и спазването на физическа дистанция е задължително за всички лица, когато се намират в закрити обществени места, в т. ч. транспортни средства за обществен превоз, лечебни и здравни заведения, аптеки, оптики, национални центрове по проблемите на общественото здраве, административни учреждения и други места, в които се обслужват или имат достъп гражданите, железопътни гари и автогари, летища, метростанции, търговски обекти, църкви, манастири, храмове, музеи и др. Всички лица, когато се намират на открити обществени места, на които има струпване на хора и невъзможност за спазване на физическа дистанция от 1,5 м., са длъжни да имат поставена защитна маска за лице.“
Във връзка с набиращата скорост „четвърта“ вълна на коронавируса, зам.-министърът на здравеопазването д-р Александър Златанов съобщи, „че във всички градове, където е възможно, ще функционират така наречените COVID зони към медицински или диагностично-консултативни центрове. Там ще се извършва триаж на пациентите (класификацията им според спешността на случая – б. а.) и тези от тях, които не могат да останат на домашно лечение, ще се насочват за хоспитализация в лечебно заведение. „Всички центрове ще разполагат с необходимата апаратура. Доболничната помощ трябва да се подкрепя и да се заложи повече на нея като профилактика, превенция и лечение, в случаите, в които е възможно. С откриването на тези COVID зони ще се подпомогне и спешната помощ. По този начин ще бъдат поети част от неотложните случаи“, обясни заместник-министърът на здравеопазването. Той посочи, че в тези COVID зони ще работят лекар и медицинска сестра от съответното ДКЦ или медицински център. Прегледите ще бъдат безплатни, като направление от личния лекар няма да е необходимо.