Контейнерите на са виновни, а ние, че не се научихме на ред. Впечатли ме този коментар под пост – снимка в една от севлиевските ФБ групи. Тя показваше пълен контейнер, а до него доста голяма камара от битови, промишлени и всякакъв друг вид отпадъци. От коментарите става ясно, че недоволството е на жителите на „Севлиевски лозя“. Но социалната мрежа ежедневно показва подобни картини на нерегламентирани сметища в други квартали в града и общината. Коментарите са различни – от директни упреци към общинската администрация, отговорна за създаването на добри условия за живот на всички севлиевци, „защото ние си плащаме данъците и Общината е длъжна“. Към сметосъбиращата фирма, която трябва да изпълнява договорните си отношения за навременното извозване на битовите отпадъци и личната отговорност на всеки „създател“ на нерегламентирано сметище, за премахването на което плащаме всички.
А те са много на територията на община Севлиево и не само, за съжаление. Трудно е да се назове точната им бройка, защото, дори и да бъдат премахнати, след ден-два, на тяхно място се появяват нови. Някои от тях създават впечатление, че са заличени, защото са скрити под треви, храсти и тръни, но са си на същото място. Красноречив пример за такава оптическа измама е сметището край кв.”Балабанца”. Припомняме, че миналата година, в края на месец юни в.“Росица“ алармира за него – стотина декара поле, край този квартал, който се е превърнал незаконно сметище, замърсител на природата и потенциално огнище на зарази за хора и животни.
Една година след това, посетих отново това място, което отдалеч зеленееше и създаваше впечатление, че всичко е наред. Но много бързо се уверих, че отпадъците са там, скрити под високите треви и храсти, а върху тях вече се създават нови сметища – бизнес с каруци за малки и големи. Мръсотията и миризмата от тях беше в пълна противоположност на кокетните къщи, с подредени дворове в жилищния квартал.
„Тези отпадъци не са от нашите хора. Те идват от града. Аз няколко пъти съм плащал на трактор да изчисти боклуците покрай къщата. Това прави и съседа. Не може лятно време да се издържа на миризмата. Виждате, че контейнерите нямат капаци. Пускат се коне на воля, които ровят в отворените съдове и изваждат всичко навън. Трябва пред всяка къща да има контейнер. Слага се контейнер на бетонна поставка с халки, които се заключват. Когато трябва да се събере отпадъка се отключват, и после пак се заключват. Всеки трябва да отговаря за контейнера пред дома си. Не ги искали пред домовете, защото им миришат и ги докарват тук, на нас да миришат. Ние имаме малки деца, брат ми също! Снощи се върнах от Германия, платил съм предварително, за да бъде изчистено пред къщата ми“- разказа Юри Асенов и сподели опита от Германия където има разделно събиране „и, ако не спазваш наложените правила, те глобяват“.
Обиколката ни през кв.“Балабанца“ доказа думите на Юри, че на улица имаше едва по един два контейнера, на някои места имаше поне десетина един до друг. Колкото повече се доближавахме към града, толкова повече се увеличаваха местата с празни контейнери и до тях огромни камари със стари мебели, битова техника, строителни отпадъци, треви, храсти и какво ли не още. Срещнахме и голям камион и багер на сметосъбиращата фирма, която събираше именно тях, отпадъците до контейнерите, които са мини, нерегламентирани сметища. Чие отговорността и каква цена плащаме за тях, четете в интервюто с Момчил Стойков, зам.-ръководител на фирма “Нео Титан”.