РУЖА ЛЮБЕНОВА
Две години затвор – условно, и обществено порицание получи като наказание севлиевец, заживял на семейни начала с малко момиче. Той самият е пълнолетен, но „булката“ му била едва 13-годишна, когато се събрал с нея.
Случаят е от края на 2019 г., но стана известен сега, след като на 10 август т. г. севлиевският Районен съд обяви присъдата си. Подсъдимият е с инициали Я. Л. И. от град Севлиево. На 19 септември 2019 г. заживял съпружески с 13-годишното момиче, без да сключи граждански брак. Два месеца по-късно тя навършила 14 години, но законът е категоричен, че съжителството с деца, по-малки от 16 години, е престъпление. Такива съжителства с малки момичета без брак се наказват с лишаване от свобода до две години или с пробация, както и с обществено порицание, припомниха юристи.
В общия случай брак сключват хора, навършили 18-годишна възраст. Има и случаи, когато важни причини може да наложат женитба на лица, навършили шестнадесет години. Това става единствено с разрешение на районния съдия. „Важните“ причини могат да са съжителство на семейни начала, забременяване или раждане на дете. Съдът обаче не е длъжен да даде разрешение в такива случаи, дори и да констатира наличието на тези „важни“ причини.
В случая с Я. Л. И севлиевския съд прецени, че той е виновен и му наложи две години лишаване от свобода, условно, с три години изпитателен срок. Наказа го и с обществено порицание „което да се изтърпи чрез прочитане на присъдата по Общинско радио-Севлиево“, пише в присъдата. Тя не е окончателна, подлежи на обжалване или протестиране пред Окръжния съд в Габрово в 15-дневен срок.
Погледът ни назад показа, че това не е първото, вероятно няма да е и последното дело от подобен характер. Преди време севлиевският съд наложи 1000 лева глоба на друг „жених“ с невръстна булка. Той беше на 24 години от с. Батошево.
Такива случаи имаше и в с. Столът, където „булката“ беше 15-годишна, в с. Шумата – където ученик с бебе и булка седмокласничка получи порицание и др.
Обяснения от рода, че традицията в малцинството била такава, не вървят в съда. Съжителството без брак с 14-15 годишни момичета е практика в ромските семейства, припомниха запознати. Това може и да е традиция, но няма съд, който да я уважи и да не приложи закона. И отново юристи подчертаха, че тя не бива да се поставя на водещо място и да се поощрява, защото обществената опасност от такова съжителство е голяма. Освен че ощетяват държавата с помощи, младите момичета напускат училище. А има и чести случаи на изоставени в домове деца.
Преди 2-3 години тогавашният министърът на образованието Красимир Вълчев съобщи в Народното събрание, че се изготвя справка за ранните бракове – една от предпоставките за отпадане на деца от училищата. Целта бе изграждане на механизъм за противопоставяне на това явление, обясни тогава министърът. Една от областите с най-много отпаднали деца от училище, които той посочи, бе Габровска област.
А тенденцията „деца раждат деца“, най-вече сред ромското население, струва скъпо и на младите майки, и на държавата. Според специалисти „ранната бременност е голямо изпитание за детския организъм и носи редица опасности, както за майките, така и за новородените.“ Отделно стои въпросът с отпадането им от училищата и неграмотността, в която живеят през целия си живот.