РУЖА ЛЮБЕНОВА
Пожар обхвана плевня ул. „Опълченска” в с. Ряховците и я изгори до основи. Случи се на 8 август т. г. по обяд, малко след като семейството приготвяло зимнина и варило буркани. За кратко време огънят, запален под сайванта, обхванал сградата и я съсипал. Изгорели и 50 бали груб фураж, но близката къща е спасена. Хората вътре така и не видели разрастването на пожара. Забелязала го съседка и се обадила на спешния телефон 112, разказаха хора от селото. Пострадали няма, но материалните щети не са малко.
Същия ден, малко след 16 часа горяха сухи треви и храсти и край с. Градница. Двама пожарникари от РС „Пожарна безопасности защита на населението“-Севлиево успяха да спрат огъня и да го локализират.
Почти не минава ден без Севлиево или селата да бъдат споменати в бюлетина на пожарната. На 7 август, например, горяха запалени отпадъци, намиращи се в зона Изток на град Севлиево. Късно през нощта пък се запали балкон на ул. „Петко Рачев Славейков“ в града.
Подобно е положението и в цялата област, но на фона на големите пожари със загинали и останали без подслон хора от други краища на България, ситуацията тук е сравнително добра. „Засега удържаме на напрежението – каза пред репортер на в. „Росица“ комисар Георги Русинов, директор на РД „Пожарна безопасност и защита на населението“-Габрово.
Според него, небрежността на хората е в основата на цялата трагедия с пожарите напоследък. И не само у нас. От страшната жега всичко е изсъхнало и като барут чака само някоя искра, за да пламне. Във почвата няма достатъчно влага, а вятърът допринася много за разрастването на огнищата. Затова внимание, внимание и към най-малката възможност да оставим незагасен до край огън на двора, да изтървем неугаснал фас или клечки от кибрит през прозорците на моторните превозни средства при пътуване. Не бива да се изхвърлят и стъклени бутилки. Дефекти по тях могат да имат ефекта на лупа, което да доведе до запалване на сухи треви и растителни остатъци и т. н.
За умишлено палене пък да не говорим – това си е престъпление, което се смята за „извършено по общоопасен начин или с общоопасни средства“. Който запали сграда, инвентар, стоки, земеделски или други произведения, гора… или друго имущество със значителна стойност, се наказва за палеж с лишаване от свобода от една до осем години, но ако пожарът е представлявал опасност за живота на някого наказанието нараства на затвор от три до десет години. Същото е ако е имало опасност огънят да се разпростре и върху други имоти, ако запаленото имущество има историческа, научна или художествена стойност или ако в запаленото помещение се пазят предмети, които имат историческа, научна или художествена стойност. Да десет години затвор грозят и всеки, който пали гора или друго имущество със значителна стойност в защитена територия. Още по-голямо наказание – до петнадесет години затвор, очаква този подпалвач, който допусне смъртта на човек заради престъпните си действия.
Особена бдителност по отношение на мерките за пожарна безопасност трябва да проявяват пастири, козари, пчелари, ловци, туристи, собственици на вилни и земеделски имоти, смятат от пожарната. При запалванията в земеделски земи, пасища и др., много често пожарът се разпространява бързо и в горите, а това нанасят сериозни щети на околната среда.Там, където има пресечени местности и труднодостъпни за противопожарната техника места трудно се гаси. Затова от нас се изисква внимание и бдителност, както и бърза реакция, ако забележим признаци на запалвания където и да било, у съседите, на полето или в горския фонд. Телефонът е известен – 112!