През последните години горските пожари нанесоха огромни материални щети и се превърнаха в сериозно бедствие за нашата страна. Пожарът, възникнал в гора, можем да установим по наличието на пламъци, дим, падащи сажди, по необичайната миризма, както и по поведението на животните. Гасенето на горските пожари се организира и провежда със силите на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” – МВР, Министерството на земеделието и храните, сили на Министерство на отбраната и гасачески групи от общините и кметствата.
А изключително високите температури през последните дни представляват сериозна заплаха за възникване на горски пожари. Затова от службите за противопожарна отбрана напомнят на гражданите какво трябва да направят, за да избегнат горски пожар и как да реагират.
Какво трябва да направите, за да избегнете горски пожар:
Не палете огън в области от гората, в които няма специално устроени за целта места!
Не изхвърляйте запалена клечка кибрит или цигара!
Не предприемайте подпалване на сухи треви и стърнища!
Не се опитвайте да влезете с кола в гората – контактът на ауспуха със сухите листа може да ги запали!
Не изхвърляйте какъвто и да е боклук, който би могъл да стане причина за възникването на пожар!
Не бъдете безразлични, когато видите, че някой прави нещо, което би предизвикало горски пожар!
Ако къщата ви е близо до гората- погрижете се около къщата да има широка ивица, която да бъде винаги чиста от сухи листа!
При приготвянето на зимнина не бива да се палят открити огньове при ветровито време и да се устройват огнищата в близост до жилищните и селскостопанските постройки.
В близост до огъня да не се оставят каквито и да е леснозапалими материали.
Често проверявайте дали електрическата ви система е в изправност!
Как да реагирате при горски пожар:
Запазете спокойствие и съобщете за пожара на номера за спешни повиквания 112.
Ако горящата площ е малка опитайте да загасите огъня. Това може да стане като го залеете с вода или с помощта на клон със зелени листа, с който да удряте по огъня!
Когато угасите огъня се убедете, че няма опасност да пламне отново! Винаги имайте предвид, че огънят се разпространява по-бързо отколкото изглежда.
При действията си изхождайте от обстоятелството, че пожарът се разпространява по-бързо по посока на вятъра и по склон – от ниските части към върха.
При усложняване на обстановката, определете посоката на вятъра и напуснете района, който ще попадне в обсега на пожара.
Ако сте блокирани от огъня, потърсете естествени препятствия – просеки, пътища, поляни, сечища или други голи места.
Особено внимателни да бъдат туристите, ловците, хората, събиращи гъби и плодове, секачите и други, които пребивават в горите.