На 9, 10 и 11 август т. г. отделете от времето си – кой когато може, за да облагородим двете гробища в Севлиево. Подсигурено е и извозването на събраните отпадъци от фирма „Нео Титан“
РУЖА ЛЮБЕНОВА
Да почистим и облагородим двете гробища в Севлиево – старото и новото, в навечерието на един от най-големите християнски празници, Успение на Пресвета Богородица или Голяма Богородица. Тази апел отправи към жителите на града Весела Стойкова, директор на Общинско предприятие „Обреди“-Севлиево. Почистването да стане в дните 9, 10 и 11 август тази година, в часове, когато е удобно за всеки. Самите служители на фирмата ще се включат в него, но грижата за гробовете си остава най-вече на близките на покойниците. Неведнъж в социалните мрежи се срещат критики относно чистотата в гробищните паркове на Севлиево, но ангажимента да пази и държи чисто е на всеки от нас. Администрацията на „Обреди“ ще организира извозването на събраните растителни и битови отпадъци, задача, която ще изпълни фирма „Нео Титан“. Думата на шефа й Момчил Стойков е, че служителите му ще изпълнят старателно задълженията си, няма да има забавяне и допускане ново замърсявано от събраните боклуци.
А според традицията на Голяма Богородица, 15 август, се почитат починалите близки. В миналото след тържествена литургия в църквата се освещавали обредни хлябове, които след това раздавали за здраве и в памет на отишлите си от този свят.
Правят се родови срещи, свързани с жертвоприношение – курбан за живот, за здраве, за плодородна година, против премеждия и болести и др. на този ден и православни, и католици почитат Пресветата Дева Мария като покровителка на майчинството, брака и семейното огнище.
Според народната традиция, празникът се нарича Голяма Богородица, за разлика от Малката Богородица, когато се чества рождението на Христовата майка (Рождество на Пресвета Богородица – 8 септември). Голяма Богородица е денят, според преданието, в който Божията майка на 64-годишна възраст напуска земния живот и отива при сина си. Три дни преди смъртта архангел Гавраил й съобщава, че Бог е пожелал да я вземе при себе си в своето царство, за да царува вечно с него. След три дни сам Иисус Христос в небесна слава, обкръжен от ангелски ликове и светци, слиза от небесата за душата на Света Богородица. Погребват я в една пещера край Гетсимания и затварят входа с камък. Когато няколко дни по-късно го отварят, за да се поклони пред светицата закъснелият апостол Тома, намират само плащеницата й. Ставайки от трапезата, апостолите чуват ангелско пеене и виждат в облаците пречистата Божия майка, обкръжена от ангели, която им казва: „Радвайте се, защото съм с вас през всичките дни“.
На този ден имен ден празнуват: Мара, Мария, Марийка, Мари, Марин, Мариян, Марияна, Мариана, Мариан, Маша, Мика, Мира, Мариета, Мариела, Марио, Преслав и Преслава, Деспинa, Богдана и Богдан, Божан, Божидар.
От Националния регистър на храмовете научаваме, че 93 църкви и осем манастира в България носят името „Успение Богородично“ и на 15 август имат храмов празник. Сред тях са Батошевският мъжки манастир, Соколският и Троянският, една от църквите в Габрово.