РУЖА ЛЮБЕНОВА
Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет избра с осем гласа „за“ и един – „против“ Галин Николов Косев за „административен ръководител-председател“ на Административния съд в Габрово – съобщиха от ВСС. – Другият кандидат – Емилия Кирилова Кирова-Тодорова един глас „за“ и осем – „против“.
Ще припомним, че Административният съд в Габрово приема и разглежда дела като втора инстанция от общините в Габровски съдебен окръг – Севлиевска, Дряновска, Тревненска и Габровска. Ролята му е да улесни достъпа на гражданите до правосъдието, да се ускори административното съдопроизводство и в крайна степен да се постигне една по-добра защита на правата и законните интереси на гражданите.
Изборът на съдия Косев за шеф на Административния съд беше обявен на 13 юли т. г. Очаква се тези дни съдия Галин Косев да подпише акта за
Галин Косев има над 21 години юридически стаж в органите на съдебната власт като съдия. В периода от 4 януари 2000 г. до 4 януари 2002 г. е заемал длъжността „младши съдия“ в Окръжен съд-Габрово, след което е назначен на длъжност „съдия“ в Районен съд-Габрово. От 15 февруари 2007 г. и към настоящия момент е съдия в Административен съд – Габрово. Пред Висшия съдебен съвет съдия Косев обясни, че основният му мотив за участие в изборната процедура е получената подкрепа от неговите колеги и съдебните служители в съда. В Концепцията си за стратегическо управление той набелязва четири приоритети – качествено, срочно и достъпно административно правораздаване, развитие на кадровия потенциал и изграждане на механизми за модерно съдебно администриране, повишаване на общественото доверие в съда и материално-техническа обезпеченост. По време на събеседването той акцентира върху обезпечаването на информационни и технологични ресурси, създаващи функционална възможност за извършване на действия в електронна форма, както и за въвеждане на практика на електронен обмен на съдебни книжа. В тази връзка бе поставен въпросът за осигуряване на целеви средства за закупуване на лаптоп за провеждане на видеоконферентни връзки, както и на високоскоростни устройства за сканиране на документи за електронните папки на делата. Обърнато бе внимание и на необходимостта от ремонт на фасадата на съдебната сграда.