На 20-ти юли, вторник, от 18:00 ч. галерия Видима представя с изложба малък формат – плакети, пластика и живопис на плевенския скулптор Красимир Яков. Творецът за пръв път ще покаже своето творчество в Севлиево и специално по този повод е създал няколко творби в бронз, свързани с паметта и историята на нашия град.
Красимир Яков живее и твори в град Плевен през по-голямата част от живота си. През 1974 г. завършва Художествената гимназия в София, а след това и Художествената академия през 1979 г. със специалност „Скулптура“ в класа на проф. Величко Минеков. От тогава до днес е реализирал над 30 монументални скулптури, които се намират в различни градове на страната и чужбина – Китай, Русия, Германия, САЩ. Носител е на два златни медала от Художествена гимназия София (1974 г.); ученическа награда за изящно изкуство (1976 г.); награда от скулптурен симпозиум Бургас (1979 г.); награда от национален конкурс за монумент на жертвите от войните (1994 г.); награда Петя Дубарова, Бургас (2009 г.); награда за паметник на българските полицаи, София (2012 и 2013 г.). Участвал е в редица симпозиуми по скулптура и групови изложби, а също така е реализирал и близо двадесет самостоятелни изложби в страната. През 1996 г., 2000 г. и 2003 г. година се откриват негови самостоятелни изложби в Ню Йорк, САЩ.
През годините творчеството на автора изминава дълъг път от монументалната пластика към миниатюрата, като през последните няколко години той се е съсредоточил върху плакета, който е с единен международен формат от 12 см. в диаметър. Този вид изкуство набира популярност сред съвременните автори и галерия „Видима“ не веднъж е показвала разнообразието от теми и изразни средства, които може да се постигнат в тази област на пластичното изкуство. Красимир Яков сам изработва и отлива своите произведения от бронз, експериментира с материала и майсторски използва патината за постигане на крайните ефекти. Той е един от най-активните и разнообразни автори в тази област, като само за няколко години е реализирал близо 100 модела вдъхновени от различни теми. В работата му присъстват различни философски концепции от древността до наши дни и се очертават няколко развиващи се посоки сред които вечния образ на Дон Кихот, прелъстяващата женска красота, свободата изразена като килия в концлагер или галопиращия буен жребец. Сред последните му произведения се открояват и серия портрети, които му носят голям успех. Те са на видни български личности, с което той се опитва да подсили интереса към тях. Сред тях са ликовете на Васил Левски, Христо Ботев, Иван Вазов, а специално за изложбата в Севлиево за пръв път ще бъдат показани и ликовете на Мара Белчева и Дан Колов.
Изложбата ще бъде придружена от малки бронзови пластики, а също така и от живописни произведения.