Борислава Борисова, клуб „Журналист“
СУ „Васил Левски“-Севлиево и тази година беше домакин на националния фестивал „Наука на сцената“. Осмото му издание се проведе на 25, 26 и 27 юни 2021 г. За първи път фестивалът се осъществи хибридно: присъствено беше в СУ „Васил Левски“, Севлиево, а онлайн – през платформата Hopin. Партньори на фестивала бяха вестник „Аз-буки“, Наука offnews, списание „Светът на физиката“, сайта MediaBricks, SAP, Фондация „Работилница за граждански инициативи“, а организатори – Община Севлиево, МОН, СУ „Васил Левски“, фондация „Еврика“ и Национален организационен комитет „Наука на сцената“. Фестивалът събра ученици и учители – любители на науката от София, Севлиево, Плевен, Стара Загора, Сливен, Пловдив, Габрово, Ботевград, Първомай, Кюстендил, с.Средище-Силистра. Неговата цел е да събуди интереса на младите хора към природните науки, да обърне внимание върху постиженията на съвременната наука и да повиши качеството на обучението, като предостави възможност на учителите да обменят опит и преподавателски подходи, да се вдъхновят и ентусиазират за прилагането им, да повишат своите академични знания в областта на природните науки и да се запознаят с опита, който споделят хората, занимаващи се с наука във висшите учебни заведения.
Първият ден от фестивала започна с представянето на четири стихии: огън, вода, въздух и земя, изиграни от малки деца, а когато на сцената се появи дете в ролята на Майката природа, стана ясно посланието на тази сценка: всяка стихия е важна. Събитието започна с песен в съпровод на китара, изпълнена от Гергана Ганкова и Николай Петров, възпитаници на г-жа Ваня Ангелска. Бяха представени три лекции: „(НЕ)познатата Вселена“ с лектор Никола Каравасилев от Частно основно училище „Наука за деца“ – Izzi science for kids. Той разказа за съвременните представи за строежа на Вселената и през какви етапи е преминал нейният “живот” досега. Втората лекция – „Нива на информация в ДНК и отношението им към човешката личност“, изнесе проф. Христо Гагов от Биологическия факултет на Софийския университет. Той представи основните функционални последователности в ДНК и коментира връзката на ДНК с емоциите, мотивациите, навиците, характера, личния мироглед и поведението на човека. Третата лекция на тема „Динозаврите като средство за научни дискусии и обучение на ученици“ бе представена от докторант Владимир Николов от Националния природонаучен музей при БАН, който обобщи съвременните разбирания на палеонтолозите за биологията и еволюцията на динозаврите.
Втория ден бяха представени и оценени общо 28 проекта, като 11 от тях бяха онлайн. С най-много проекти – 8, се представи училището домакин. Щандове бяха изложени в различни стаи, а повечето работилници и презентации бяха представени в Актовата зала на училището.
Третият ден от фестивала започна с две лекции: „Оптични комуникации“ на професор Александър Драйшу от Физическия факултет на Софийски университет. Тя описа съвременния етап на развитието на комуникациите – режима на предаване на информацията, известен като мултиплексиране с разделяне по дължини на вълните. Очертано бе и реалното присъствие на оптичните комуникации в съвременните мобилни комуникационни мрежи. Другата лекция се проведе онлайн от Десислава Цонкова на тема „ STEM в класната стая – мисията възможна“, която разказа как да се комбинират различните науки и да се ангажират учениците с проекти, включващи практическо прилагане на знанията, придобити в STEM обучението.
Преди обявяване на класирането в различните категории, проф. Иван Лалов – председател на националното жури, сподели своите впечатления от събитието и отправи поздравления към участниците и организаторите.
Награждаването на участниците беше в три раздела: „Работилници“, „Компютърни презентации“ и „Щандове“. В категория „Работилници“ поощрителна награда получи проектът „Да си построи наука“ на ППМГ „Гео Милев“-Стара Загора с преподавател Тонка Иванова, а третото място взе проекта „Полезните звуци в училище“ с ръководители Ваня Ангелска и Ана Жекова от СУ „Васил Левски“-Севлиево. Второто място грабна проектът „Физика и роботи – обучителен комплект“ с ръководители Грета Райковска и Милена Гошева от СПГЕ „Джон Атанасов“-София. Първото място в тази категория отиде при онлайн работилница с ръководител Наско Стаменов от ЧОУ „Наука за деца“ – Izzi science for kids-София, с проекта „Един за всички. Работилница за най-малките, където и да се намираме“.
В категория „ Компютърни презентации“ поощрителните награди бяха две: за проекта „Стъпка по стъпка….активности“ на Румянка Гълчавова от ОУ „Цанко Церковски“, с. Средище, Силистра и за проекта „Вълшебна лаборатория“ на ДГ „Радост“, Севлиево, с ръководители Ива Лалева и Силвия Тодорова. Третото място беше за проекта „Почистване на битовите води – възможно“ от СУ „Стоян Заимов“-Плевен, а второто място взе проекта „Лаборатория от разстояние. В ОРЕС и кухнята е достатъчна“, с ръководител Наско Стаменов от ЧОУ „Наука за деца“ – Izzi science for kids-София. Първото място отиде при проекта „МELiSSA (Micro Ecological Life Support System Alternative)“, ръководен от Христина Костадинова, ЕГ „Иван Вазов“-Пловдив.
В категория щандове поощрителната награда беше за „Отгоре надолу – история за 20 кристала“ от ЧОУ „Наука за деца“ – Izzi science for kids, София – с ръководител Златина Димитрова. Третото място взе проект „Работилница“ на клуб „Химия за всеки“, с ръководител Ивета Кръстева, СУ „Васил Левски“-Севлиево, а второто място в категорията беше за „Един за всички. Работилница за най-малките, където и да се намираме“ на Наско Стаменов от ЧОУ „Наука за деца“ – Izzi science for kids-София. Първото място спечели щандът за проекта „Физика и роботи – обучителен комплект“ с ръководители Грета Райковска и Милена Гошева от СПГЕ „Джон Атанасов“-София.
Националното жури отличи и най-добре представили се ученици. За най-добро онлайн представяне награда взе Андрея Давидова от ПГИТ „Асен Златаров“, а наградата за най-интересна демонстрация онлайн беше за Владислав Петров. Наградата за най-компетентно отговаряне на журито отиде при Ивайло Станиславов – СУ „В. Левски“-Севлиево. За най-добро дирижиране на отбора грамота получи Юлия Радионова, а за най-добър млад изследовател – Християна Христова от детска градина „Радост“.
Проектите бяха оценявани от жури в състав: проф. Иван Лалов, почетен председател на програмата „Наука на сцената”, проф. Александър Драйшу – от Физически факултет на Софийския университет и председател на Съюза на физиците в България, проф. Христо Гагов – от Биологически факултет на Софийския университет, доц. Александрия Генджова – от Факултет по химия и фармация на Софийския университет, доц. д-р Албена Йорданова – от Медицинския факултет на Софийския университет, доц. Радост Василева – от Югозападния университет-Благоевград, доц. Гинка Екснер – от Пловдивския университет, гл. ас. д-р Ана Колева – от Факултета по химия и фармация, Софийски университет, Юлия Върбанова – зам. председател на Съюза на физиците в България, Милка Джиджова и Клавдий Тютюлков – от Съюз на физиците в България, Лили Атанасова – от Медицински университет-София, Моника Ковачка-Димитрова – от Българския развоен център SAP Labs България, Мария Петрова – от Фондация „Работилница за граждански инициативи“, Фабиен Кунис от 125 Средно училище „Боян Пенев”-София и Силвана Василева от Професионална гимназия по транспорт и енергетика „Хенри Форд”-София.
Фестивалът приключи с много усмивки, награди, нови знания и интересни запознанства.