Светла Георгиева има три много важни роли в живота – майка и съпруга, обществена личност и ръководител „Подбор на персонала“ и Стажантски програми за студенти и ученици в най-голямата компания в региона. Председател е на Училищно настоятелство – Севлиево от 2013 г. Определя се като отговорен човек, с мисия да помага на хората – обича да организира и увлича хора от различни групи и възрасти.
Това прави много успешно и като председател на „Гражданско сдружение за Севлиево“, където с много хъс, ентусиазъм, позитивно настроение и добра дума успява да привлича севлиевци към различни каузи. Последните месеци бяха изпълнени с множество инициативи, а това е и повод за интервю с неговия председател.
– Какво е да си председател на гражданско сдружение, г-жо Георгиева?
– Бих отговорила само с няколко думи – отговорност, кауза, удовлетворение, доверие, бъдеще! Отговорност – към поколенията преди нас и завещание към поколенията след нас. Кауза – да мотивираш днешното гражданско общество да твори добро. Вярвам, че хората имат нужда от кауза, в която да вярват. Удовлетворение – да виждаш, че сътвореното от теб е подействало като обединител и е накарало много хора да осъзнаят силата на доброто. Доверие – всичко това се постига с доверие по между ни. Бъдеще – вярата, че стореното днес е с визия за бъдещето.
– А каква е визията и стратегията на „Гражданско сдружение за Севлиево“?
– „Гражданско сдружение за Севлиево“ е организация, обединяваща будни граждани от различни социални групи и професионални направления – учители, инженери, юристи, мениджъри, управители на фирми, дизайнери, спортисти, горски работници, хора с увреждания, пенсионери. Сдружението включва енергични хора от различни възрасти, загрижени за бъдещето на града и общината си, отговорни и амбициозни, имащи обединяваща цел – засилване на влиянието на активното гражданско общество в процеса на вземане на информирани решения по проблеми, касаещи жителите на общината.
– Само за няколко месеца Сдружението успя да реализира доста инициативи. Част от тях намериха място на страниците на в. „Росица“, но разкажете малко повече за тях.
– Така е. През последните три месеца реализирахме шест инициативи. Първата беше на 1 март, когато с мартенички и топли думи направихме деня по-специален за много от възрастните хора, настанени в домовете в нашата община. Опитахме се да забравят, дори за момент, къде са и защо са там, да им покажем, че мислим за тях, дори и да не можем да сме заедно. Някои от тях си нямат никого, а дори и да си имат, в тази световна пандемия, не могат да имат контакти с външния свят. Постарахме с всяка една мартеничка да дадем искрица топлина, която да стопли сърцата им. Изпратихме нашите „торти“ с 255 мартенички в домовете за стари хора в Батошево – 110 бр., в Стоките – 40 бр., в Добромирка – 70 бр. и Столът – 35 бр. Поради епидемиологичната обстановка нямаше как да присъстваме на закичването на мартеничките, но си пожелахме в подходящо време всички да отидем при тях.
На 11 април т.г. се включихме в прекрасната инициатива на хората от село Сенник, копнеещи да живеят сред чистота и красота, и заедно посяхме над 200 дръвчета червен дъб на Айгърската поляна.
„Гражданско сдружение за Севлиево“ подкрепи инициативата на будни граждани за почистване на отсечката Севлиево-Сенник, с изработката на указателните табели, които поставихме на 16 април в този участък. Надяваме се, че виждайки ги, повече хора ще се замислят, преди да изхвърлят боклука си през прозореца на колата.
На Лазаров ден, 24 април, подарихме цветя за Цветница за един по-цветен и по-красив свят, в който да живеем. Нашите цветя посадихме заедно с хора от съответните села пред кметството в Сенник и пред паметника в центъра на Ловнидол. Хората от тези села първи ни потърсиха за съвместни мероприятия, но ние сме отворени и ще работим и с хора от другите населени места в общината.
Кампания „Засадих дърво!“ е друга наша реализирана инициатива, която проведохме на 9 май. „Гражданско сдружение за Севлиево“ със съдействието на Държавно ловно стопанство „Росица” – Лъгът организирахме кампания за залесяване на дървесни видове – явор, бор и местен бук в местността „Мокра Бяла“, над водохващането. Да засадиш дърво и да оставиш следа е нещо, което всяко човешко същество трябва да изпита. Искаме децата ни да се влюбят в природата, защото ние хората защитаваме и се борим за това, което обичаме, а Земята има нужда от нашата помощ. И така, заедно, деца и родители, преживяхме един ден, изпълнен с много усмивки, емоции и вдъхновение. 32-ма доброволци засадихме 150 дръвчета. Лесничеите изнесоха беседа за характерните за района дървесни видове и тяхното правилно засаждане. Демонстрираха разположението на корените и подготовката на терена. Най-малките участници също взеха участие в засаждането, а по-големите деца – и в изкопаването на „терасите“. Това бе един важен урок, макар и извън класната стая, тъй като те разбраха, защо е важно не само да обичат природата, но и да я съхраняват.
Все още сме под емоциите и слънчевото настроение от „Шарен детски празник“, който подарихме на 30 май на малки, големи и още по-големи деца от община Севлиево. Стотици деца и техните родители, се включиха с много усмивки, веселие, игри и награди в празника. Под звуците на най-обичаните български детски песнички, веселият клоун Мики с много танци, закачки и игри завладя сцената и децата с радост се включиха в забавната програма. Много награди, балони и бонбони направиха празника още по-шарен. Тебеширени усмивки и слънца грейнаха по асфалта след малките художници. По-големите деца сами изработваха български шевици под ръководството на Лазар Бонгурев. Така научиха много от историята на българската шевица и втъкаването на думи в нея. Прекрасни малки дами и господа дефилираха в конкурса „Мис и Мистър 1-ви юни“, заредени с много настроение. А в прекрасния неделен ден, грееше не само топлото майско слънце, а и усмихнатите детски личица, от където надничаха пеперуди, тигърчета, феи и други приказни герои. Благодарим на всички деца и родители за това, че се включиха в нашия шарен детски празник и допринесоха този ден да стане незабравим. Искрено се надяваме, че ще превърнем детския празник в традиция и ще ставаме все по-добри в организацията, защото… заедно можем!
– Това са чудесни инициативи. Как обаче ги финансирате?
– Ние сме доброволна организация и приходите ни са от членски внос и от дарения на граждани.
– А как бихте представила екипа си, разбрахме вече, че той е доста пъстър по състав?
– В екипа ми са хора, които обичат Севлиево и Севлиевския край и имат много широк мироглед. Хора, които са сърцати, добронамерени, отдадени докрай в името на дадена кауза. Гордея се, че работя с хора, които не щадят своето време, усилия и ресурси, за да постигаме заедно резултати.
– Какви инициативи планирате за в бъдеще?
– С членовете на сдружението имаме регулярни работни срещи, на които обсъждаме нашите планове и дейности, по които можем да работим. Засега няма да издам повече, само ще кажа, че планираме активности в различни обществени сфери.
– Какви са вашите послания, които с действията си отправяте към хората от общината? Какво искате да им кажете?
– От всички нас зависи да живеем в по-красива, чиста и приветлива среда, да ни е грижа за нашия град, както ни е грижа за собствения ни дом. Всеки жител в община Севлиево може да се обърне към нас със своя наболял въпрос или предложение за решение на даден проблем. Всеки един е добре дошъл в сдружението, ако припознава мисията на сдружението да прави добро за хората в Севлиево.