Военен самолет, свръхзвуков изтребител МиГ-21 ПФМ е вече част от експозицията в парк „Казармите“ и привлича вниманието на всички, които обичат да се разхождат в него. Пътят на военното съоръжение, летяло в небето над България до красивия парк в Севлиево, разказа за в.”Росица” Димитър Ножаров, Служител по сигурност на информацията и ОМП в Община Севлиево. Той припомни, че още в проектната документация за създаването на парк „Казармите” е било заложено да се направи Музей на военното дело – за целта в Историческия музей в Севлиево имало достатъчно експонати за една закрита експозиция, която предстои да се създаде. Но, за да напомня и парка, че на това място са били известните севлиевски казарми, започнали с оформянето на външната експозиция.
„Сдобихме се с три оръдейни системи. В последствие докарахме танка, който даде особен привкус на парка. Няколко години подред правихме много опити, за да се сдобием и с военен самолет, който да допълни военните експонати, но все неуспешно. Няколко пъти почти се доближавахме до вземането, но все нещо се случваше до септември, миналата година”, започна да разказва историята за намиращия се вече в парка самолет МиГ-21 ПФМ Димитър Ножаров.
Тогава дошла идеята да се обади на свои приятели от Пловдив, които все още работят в поделението, в което той е служил преди 15 години – днес Сили за специални операции. Те му предложили да дарят на Севлиево военен самолет, който е снет от въоръжение.
„Бяхме безкрайно изненадани и неподготвени да получим такова дарение. Това е доста голям експонат и е необходима специфична процедура по разглобяването, транспортиране до Севлиево и след това отново сглобяване”- призна Ножаров. Но желанието му да има самолет в Севлиево вече било напълно осъществимо, след като получили и проект за дарение от ген.майор Явор Матеев, командир на Силите за специални операции. И тръгнали по дългия път за завършване на операцията.
„А тя включваше изпращането на писма до Министъра на отбраната с искане на съдействие за разглобяването на експоната. След известно време ми беше предоставен разчет за разглобяване, транспортиране и отново сглобяване на въпросния самолет МиГ-21 ПФМ. Интересно е, че всеки един самолет в Българската армия, служил през годините има борден номер, който в началото на неговата служба до края има някаква история. Издирихме бордния номер на този самолет – той е №41 и се оказа, че е произведен в завод 21 в град Горки, в бившия СССР през месец декември 1965 година. Влиза на въоръжение в ВВС на Българската армия през април 1978 година. Служи първо в база „Равнец“след което в база „Каменец“. През 1995 г. е съкратен по силата на военни спогодби. През 2003 година този самолет, вече снет от въоръжение, се отзовава в 68 бригада Специални сили за операции, където служех аз. Там си стоеше, защото тогавашният командир на бригадата, е решил да го съхрани – в противен случай е трябвало да се нареже и да се предаде на вторични суровини”, разказа историята на военния самолет Димитър Ножаров. Но тя има и своето не по-малко интересно продължение за пристигането на самолета от Пловдив до Севлиево.
„След като получихме разчета от ВВС започнахме предварителна подготовка за пренасянето на самолета. Беше ни предоставен екип от 6 авиационни техници от авиобаза „Граф Игнатиево“, които да разглобят самолета, да го подготвят за натоварване, да го натоварят и в Севлиево отново да го сглобят. Това можеше реално можеше да се извърши през ноември или декември 2020 г., но поради неблагоприятните метеорологични условия операцията беше отложена за тази пролет. И на 17 май, в понеделник, със съдействието на 6 авиационни техници започна разглобяването на самолета. На третия ден той беше разглобен, подготвен за натоварване със специален кран, натоварен на три камиона и доставен в парк „Казармите” в Севлиево. Авиационните техници отново го сглобиха и самолетът беше поставен зад Паметника на загиналите за свободата на България севлиевци. Операцията не е завършена – предстои той да бъде пребоядисан в оригиналните си цветове, с които е служил във ВВС до 1995 година. След това ще бъде поставен на монумент, който е в процес на изясняване. И по такъв начин ще допълни експозицията в парка, ще пресъздаде един по-героичен вид на Паметника на загиналите. Той е мощен изтребител, който е служил достойно в българското небе повече от 30 г.”, завърши историята на новия експонат в парк „Казармите” Димитър Ножаров и призна, че тя е и сантиментален спомен за времето, когато е бил част от екипа на Въоръжените сили. Но в нея има и дребни на пръв поглед детайли, които заслужава да се напишат, защото става дума за авторитет, за дадена дума, за традиции и патриотизъм, които са присъщи на севлиевци.
Операцията е нямало да бъде успешна без съдействието на Министъра на отбраната, на Началника на отбраната на България, на началника на Сухопътните войски, на началника на ВВС и началника на Силите за специални операции. „През годините малко или много съм имал съприкосновение с тези хора и те са ме запомнили, въпреки че са минали 11 години от моята служба. Те са от висшите ешалони на армията, но операцията нямаше да се осъществи без съдействието на командира на инженерния батальон в Пловдив полк. Петко Петков, който е севлиевец – той осигури кран за разтоварване на самолета. Севлиевската фирма „Дисиком”ООД осигури безвъзмездния превоз на самолета от Пловдив до Севлиево, а фирма „Стил 2000”ООД достави кран за разтоварване на самолета в Севлиево. Те са осъзнали, че това нещо се прави за обществото, за подрастващото поколение – да знаят историята на парк „Казармите”, завърши историята за поредния военен експонат в парка Димитър Ножаров