РУЖА ЛЮБЕНОВА
Милена Иванова е кмет на село Ловнидол, втори мандат. Родена е на 14 май 1971 г. в гр. Севлиево. Омъжена, с едно дете. В кметство Ловнидол е започнала работа на 1 октомври 1990 г. като изпълнител бюджет, после е била секретар в кметството и след това – началник на пощенската станция в селото. Повод да я потърсим за разговор е празникът на село Ловнидол, почитан от години в началото на юни. Тази година той ще се проведе на 5 юни.
-Г-жо Иванова, какъв път изминахте до кмет на с.Ловнидол?
-След като се омъжих, вече 25 години живеем постоянно в Ловнидол. Трудовият ми стаж започна по време на прехода, но това ми даде голям трамплин в живота относно работата с хора, документи и административно обслужване. През тези години няма къща, която да не съм посещавала по различни поводи. По професия съм икономист и 10 години съм работила в банковата сфера в гр. Севлиево, но винаги съм била съпричастна със случващото се в с. Ловнидол. Хората желаеха да бъда кмет и преди години, но имах известни притеснения дали ще се справя, защото да заемеш тази длъжност си е наистина отговорност. Преди 6 години спечелих избори като кмет и така и до днес съм на този пост.
-На 2 юни е празникът на село Ловнидол, на този ден са провеждани селските събори. Преди 182 години тук е построена една от най-старите църкви в Севлиевско. Тя получава името „Св. Св. Константин и Елена“ и оттогава денят на двамата светци е обявен за празник на селото. Въпросът ми е тази година – втората в пандемия, ловнидолчани ще почетат ли празника си и как?
– Църквата ни носи името на „Св. Св. Константин и Елена“, но денят на двамата светци е на 21 май, а съборът на селото е обявен на 2 юни. В зависимост от това кога се пада, ние го празнуваме първата събота от месец юни. На празника на храма ни винаги се отслужва водосвет за здраве и благополучие от отец Спас. Поради извънредната обстановка в България и света през последната година не проведохме традиционния събор на селото, макар че на хората това събитие много им липсваше. Тази година планираме символично провеждане на 5 юни с участие на нашата група за изворен фолклор.
– Като стана дума за църквата – новата е завършена през декември 1938 г. под ръководството на майстора-строител Ганчо Цанков Миралай, кажете в какво състояние е? Поддържа ли се, посещава ли се, ще има ли служба за празника? И каква е историята на иконописеца Арчил Кикодзе – грузинец, нарисувал всички икони в Ловнидолската църква?
– През 2012 год. бе извършен ремонт на покрива на църковния храм. Църквата в селото се отваря на големите църковни празници, на храмовия празник се извършва тържествена литургия. Условията на пандемия ограничиха посещенията и в църквата и поради тази причина през изминалата и началото на тази година тя беше затворена.Много скоро намерихме снимкови материали от строежа на църквата 1935-1938 година, както и майсторското свидетелство на Ганчо Цанков Миралай, предоставено ни от правнука му Цанко Ганчев. Относно историята на иконописеца Арчил Кикодзе до момента нямаме данни, но събираме необходимата информация. Името му е изписано на главната икона на храма – на светците Св. Св. Константин и Елена.Тук е моментът да благодаря на Стефка Стоева, която се грижи за чистотата, поддръжката и обслужването на църквата, било то за тъжни или добри поводи.
– В туристическите справочници село Ловнидол е описано, за разлика от Севлиево, като село без мъгли, което го прави особено добро място за живот на хора, страдащи от заболявания на дихателната система. Това прави ли го търсено от нови заселници, от туристи?
– Да, Ловнидол е слънчево село и се намира на около 450 м надморска височина. Мога смело да заявя, че интерес към селото има, защото поне един път седмично ми се случва да обикалям селото с желаещи да си закупят къщи. Много често забелязвам, че идват много гости при живеещите в селото, което означава, че селото ни е харесвано.
– Неотдавна Ловнидол влезе в националните, че и в някои чуждестранни медии, заради взривовете в складовете край селото през 2011 г. Кажете ни как изглежда мястото през 2021 г.?
– Обектът е бил винаги охраняем и през далечната 2011 г., относно взривовете, работата бе възстановена след 5 – 6 месеца. Към момента, минавайки край складовете, всичко изглежда в рамките на нормалното, доста хора от селото работят там, но не получавам вътрешна информация за дейността.
– А как минава село Ловнидол през пандемията. Имате ли затруднения с превоза на болни хора, и то не само от корона вирус, до Севлиево?
– Превозът на болните хора се осъществява с лесен достъп до гр. Севлиево. Пътят е проходим и не създава проблеми на населението. По време на пандемията регистрирахме 80 души с настоящ адрес, които живеят постоянно в селото. Хората спазват противоепидемичните мерки, носят маски на обществени места. Не сме имали критични случаи, само няколко заболели, но съм благодарна, че всички са живи и здрави. Селото ни се обслужва от фелдшер Боян Ангелов, който обгрижва хората и се радвам, че го имаме. Нека дълги години да е жив и здрав и да работи.
– В Ловнидол се заселиха хора от много националности, но преди 2 години, в началото на август, ги обедини едно чудесно събитие – празник на градинаря. То бе посветено на толерантността и многообразието под мотото „Многоликата Европа, обединена от красотата на балканското село Ловнидол“. Ще го има ли и тази година? Ще се състои ли и още едно събитие – празникът на баницата, което се правеше през септември, както и биеналето за децата от селото и гостенчетата при баба и дядо?
– Да, аз лично много се радвам на хората от другите националности в нашето село. Обичам английския език и чрез разговорите се чувствам част от тях. Те винаги са до нас, било за празник, идеи, почистване и т.н. Спечелили са да бъдат поощрявани и толерирани от нас. Съпричастни са при всяко проведено мероприятие в селото.
Проектът „Многоликата Европа, обединена от красотата на балканското село Ловнидол“ продължава и тази година. Неговото първо мероприятие е вече проведения първи „Английски пазар на колела“. Ако годината е хубава и се роди реколта, ще направим „Деня на градинаря“. Нашите съселяни обичат този празник, защото има с какво да се похвалят. Може да го съчетаем с „Английския пазар“ – отново ще стане интернационално събитие. Обикновено провеждаме „Ден на тиквата“ преди „Дните на Севлиево“. Дали ще бъде тази година „Ден на баницата“ и „Художествено бианале за децата“, или ще измислим нещо ново, това зависи от развитието на обстановката с Ковид-19. За организирането на тези събития се грижи настоятелството на Народно читалище „Зора-1908“, с което работим съвместно и си помагаме.
Най-важното ни събитие за 2021 година е почитане на паметта на заслужилия учител Георги Николов Гализов. По предложение на настоятелството на НЧ „Зора-1908“ е планирано да се направи паметна плоча и се постави на стената на Културния дом. В момента тече дарителска акция за набиране на необходимите финансови средства. Ще призова всички, които се чувстват съпричастни към историята на с. Ловнидол да се включат в дарителската кампания, която се разпространява чрез Интернет и вестник „Росица“.
Тук е момента да благодаря на Председателя на НЧ „Зора-1908“ Венка Петрова, която вече трета година се грижи неуморно не само за читалищната дейност, а и за благоденствието на селото. Голяма част от проведените мероприятия са благодарение на нейната инициативност, изобретателност и умения да твори, и когато сме в тандем, нещата се случват с лекота. Каузата ни е една: възраждане на традиции, спомена за тези, които са оставили следа след себе си и облагородяването на селото.
– Разкажете ни повече и за този „Английски пазар на колела“, който се проведе на 16 май т. г. в селото? Ще го има ли отново и кога?
-Предложението за този пазар дойде от нашата английска диаспора и по-точно от Памела Форд, която подробно ми разказа как се случва това във Великобритания и съседните дряновски села. Идеята на пазара е продажба от англичани на нови дрехи и втора ръка, ръчно изработени вещи, храна за животни и много други стоки. През януари заедно с Памела решихме да обявим такъв пазар, за да видим дали ще се получат нещата и паралелно с това обявихме и пазар – произведено в с. Ловнидол, в който всички стопани могат да изнесат своя продукция, изделия и други, като могат да ги продават или подаряват. Защо на колела – стоката стои в колата или на земята и от там идва неговото име.
Пазарът се състоя на 16 май 2021 г. Бях приятно изненадана от присъствието – първо на продавачите, с които лично се запознах, но това което ме очарова най-много бе посещаемостта на пазара. За първи път аз виждам толкова много посетители и това, което ми направи силно впечатление беше усмивката по лицата на хората и явното им одобрение за проведеното събитие. Всеки втори си беше закупил по нещо от пазара. Искам да подчертая, че на тези пазари не само покупките са важни, тук се срещат хора, водят се оживени разговори, общуване на различните националности. Идеята ни е на всяка трета седмица от месеца да се прави такъв пазар, но това зависи единствено и само от удовлетвореността на продавачите и тяхното желание.
– Това са хубавите празници на село Ловнидол, а сега да поговорим за проблемите – пътища, водоснабдяване, незаконни сметища и др. Има ли ги и как се справяте с всекидневните предизвикателства?
– Знаете, че водоснабдяването е проблем номер едно. Активно сме участвали неколкократно с митинги, подписки , писма и др. В момента се търсят алтернативни варианти за местни водоизточници. Имаме отговор от Община Севлиево за съдействие. Поради подмяна на етернитовия водопровод имаме график за водоподаването и съм благодарна, че населението проявява разбиране.
Проблем номер две е пътната инфраструктура. Целият републикански път от Севлиево за Дряново, беше с огромни дупки и на места с пропадане на пътната настилка поради ремонта на пътя Севлиево-Габрово през 2018 г. Много натоварени камиони преминаваха ежедневно по пътя и той беше в трагично състояние. Написах писмо до Областта и през 2019 г. се направи частично изкърпване на пътя, но днес през 2021 г. поради оживения трафик пътят отново ще се върне в старото си състояние.
В Ловнидол мога да кажа, че 70 % от улиците нямат пътна настилка или поне не е останала такава. Желанието ми е на мандат поне по няколко улици да бъдат изкърпени и асфалтирани, защото това също е предпоставка при покупка на имоти в селото.
– А при многообразието от националности в село Ловнидол, как стои въпросът с обществения ред? Стават ли често кражби, пожари и т. н.?
– Времето на битовите кражби остава в миналото, но аз нямам спомени да са се случвали често такива. Смело мога да заявя, че в с. Ловнидол цари спокойствие. Може би затова то е предпочитана дестинация за живеене. Благодаря на полицията в Севлиево, че следи редовно за реда и дисциплината .
Относно пожарите – имало е, но са почти рядкост. Противопожарната служба се е отзовавала бързо, случвало се е да се набират и доброволци, но в крайна сметка всичко е приключвало добре без лоши последици. През двегодишния ми мандат имаше два пожара и съм оказвала съдействие.
– И накрая традиционният ни въпрос към всеки кмет: Какви качества трябва да има добрият кмет?
– Добрият кмет за мен трябва да бъде преди всичко човек. Да бъде съпричастен с тревогите и неволите на селото, да решава проблемите им и винаги да се поставя на мястото на отсрещната страна. Да не прави разлика между хората, тяхното състояние, възраст, да се грижи за тях, да слуша техните съвети и мнения. И най-важното – след всеки изминал мандат да остави следа след себе си за общото благо и след време и идните поколения да се сетят, че и ти си заемал този пост в миналото.