Регионалната здравна инспекция в Габрово бе осъдена от Районен съд – Севлиево да заплати 200 лв. на жена от с. Младен, глобена за това, че не е носила предпазна маска в заведение за хранене.
От сайта на Районния съд става ясно, че жалбоподателката М.Ф.Г. от с. Младен, е обжалвала наказателно постановление от директора на РЗИ за нарушаване на противоепидемична мярка и й е наложена глоба от 300 лв. В жалбата се твърди, че наказателното постановление е незаконосъобразно, а описаната в него фактическа обстановка не отговаря на действителната. Жалбоподателката иска от съда да отмени изцяло наказателното постановление.
На 23 октомври 2020 г. служители на РЗИ – Габрово, съвместно със служители на Общински инспекторат и полицейски служител, извършили проверка по спазване на противоепидемичните мерки, въведени във връзка с разпространението на Covid – 19, в заведение за бързо хранене, находящо се на ул. „Васил Левски“. В хода на проверката бил съставен акт за установяване на административно нарушение срещу жалбоподателката М.Ф.Г. затова, че като лице, работещо като обслужващ персонал в заведението, работела, без да използва задължителните предпазна маска или предпазен шлем, покриващи носа и устата, при обслужване на клиенти, изискващо разстояние по-малко от 1,5 метра. След съставянето на акта, той бил предоставен на М.Ф.Г. да се запознае със съдържанието и да впише възраженията си, ако има такива. Тя обаче подписала акта без възражения. В последствие обаче жената е депозирала писмени възражения, в които твърди, че изложените в акта факти и обстоятелства не отговарят на действително случилото се, тъй като разполагала с предпазна маска и я използвала съобразно изискванията. Освен това жалбоподателката твърди, че към момента на проверката не е обслужвала клиенти и че при подписване на акта не й е била дадена възможността да се запознае със съдържанието му и не й е било разяснено правото да впише възражения. Алтернативно прави искане да не й се налага наказание поради наличието на маловажен случай по смисъла на чл. 28 от ЗАНН.
Препис от обжалваното наказателно постановление е връчен на жалбоподателя на 21 декември 2020 г. Жалбата срещу него е входирана в деловодството на РЗИ – Габрово на 30 декември 2020 година. Във връзка с проверка допустимостта на жалбата съдът задължи наказващия орган да представи доказателства за датата на постъпването й, като в случай, че същата е била изпратена по пощата, да представи пощенския плик. Наказващият орган не депозира такива доказателства, поради което това негово бездействие се тълкува в полза на жалбоподателката и в тази връзка съдът приема жалбата за допустима и я разгледа по същество.
Съдът намира, че в хода на административно-наказателното производство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, изразяващи се в това, че неправилно е квалифицирано описаното в АУАН и НП деяние. Във връзка с това, че тя е била без маска са били събрани противоречиви доказателства, разколебаващи обвинителната теза на наказващия орган. Според показанията на служителите на РЗИ жалбоподателката е обслужвала клиенти на заведението, като е сипвала храна в кутии и им ги е подавала. В противоречие с техните показания са показанията на двама клиенти на заведението, които категорично заявяват, че жалбоподателката не е обслужвала клиенти, а е носела празни табли, когато са я спрели проверяващите. Освен това и двамата заявяват, че тя е била с поставена предпазна маска. Служителките на Общинския инспекторат пък дали противоречиви показания, като и двете заявили, че не са сигурни, че жалбоподателката е обслужвала клиенти, както и не са могли да посочат къде точно се е намирала тя – дали в зоната за обслужване на клиенти, или в близост до касата, където се заплащат храните.
Съобразявайки тези обстоятелства и липсата на категорични доказателства, че в момента на проверката жалбоподателката е обслужвала непосредствено клиенти, съдът намира, че деянието не е доказано по един безспорен и несъмнен начин. Затова съдът намира, че обжалваното наказателно постановление следва да бъде отменено като неправилно и незаконосъобразно и осъжда Регионалната здравна инспекция да заплати направените от жалбоподателката разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 200 лв.