В Деня на Светите равноапостоли и славянобългарски просветители Кирил и Методий – 11 май, народно читалище „Развитие – 1870“ навърши 151 години от основаването си. Пандемичната 2020 година попречи 150-ата годишнина да бъде почетена подобаващо, затова юбилейните мероприятия на институцията, която век и половина е синоним на родолюбие, патриотизъм, обществена активност и е ревностен пазител на българските традиции, останаха за тази година.
Народно читалище „Развитие“ е основано през 1870 година по личната заръка на Васил Левски от първия дипломиран лекар в града ни – д-р Стойчо Христов. Събирало е под крилото си севлиевските съзаклятници – апостоли на Априлското въстание. През годините читалището се превръща в един от духовните символи на Севлиево. То има свои лого, почетен плакет, отличия и знаме. Удостоено е с орден „Кирил и Методий“ – 1 степен, орден „Златен век“, почетно отличие „Златна книга“, почетен знак „430 години град Севлиево“ и много други награди и отличия. От създаването си до днес НЧ „Развитие – 1870“ е най-старата културна институция в общината, в която редица поколения творци са дали своя принос за развитието на самодейността и съхраняването на българските традиции. Едно от основните направления в дейността на читалището е работата с деца в различни школи по изкуства.
С поставянето и официалното откриване на мемориалната плоча се почита паметта и делото на създателите на първата и една от най-авторитетните културни институции в града, които са и първи негови председатели до Освобождението. Тя е в чест на д-р Стойчо Христов – инициатор, основател и пръв председател на читалище „Росица“ от 1870 до 1873 г.. В чест на Гочо Драгошинов – председателстващ от 1873 до 1875 г.
В чест на великия Стефан Пешев – пламенен патриот и революционер, председател на читалището от 1875 до 1876 г., основател на Севлиевския околийски революционен комитет, обесен от турските власти на 25 юни 1876 г. на площада в родния си град.
Гостите на тържеството – читалищни дейци, ръководители на културни институции и представители на бизнеса бяха поздравени от председателя на Читалищното настоятелство Емилиян Маринов: „Празникът ни днес е поглед към бъдещето, защото историята, българският дух и обичта към изкуството във всички негови форми ще продължават да бъдат основата, по която смело ще продължим да вървим, за да бъде НЧ „Развитие – 1870“ едно от най-проспериращите читалища в България“.
„Считам, че читалището в Севлиево е номер едно за иновации в България“, с тези думи се обърна към присъстващите председателят на Съюза на народните читалища – Николай Дойнов, спомняйки си как цял град се е обединил около каузата да има кино. „Едва ли преди 150 години, когато д-р Стойчо Христов е инициирал създаването на читалище, е имал представата, че създава феномен. Едва ли е имал усещането за нещо повече от това да създаде четмо и писмо в родния си град и, следвайки заветите на Апостола, да създаде място, където хората да се събират и да се организират в тайни комитети. Читалище „Развитие“ е може би първото, в което мисията на Апостола е намерила своето отражение“ и завърши с думите: „Никога не оставяйте Народното читалище без помощ, защото именно в тези вълчи дни читалищата ще бъдат най-уязвими. Севлиево е щастлив град, защото има своето читалище!“.
Поздрав от името на кмета на града д-р Иван Иванов отправи зам.-кметът инж. Красимира Йорданова: „Век и половина читалището е онзи духовен мост, по който са преминали много поколения и те не само са съхранили, но са и пренесли всичко онова, което е характерно за нашия край и българщината, и които продължават с ентусиазъм да го предават на следващите поколения. Пожелавам читалището да пребъде!“.
Празникът продължи с връчване на отличия, плакети и грамоти читалищното настоятелство отличи дългогодишни, активни и изявени читалищни дейци и общественици. Това стана на терасата на хотел „Севлиево плаза“, където бе представена книгата на Петко Недялков за историята на НЧ „Развитие – 1870“, разказваща за периода от 1970 до 2020 година. А докато се наслаждаваха на изпълненията на децата от класа по народно пеене, с преподавател Цветина Маринова, гостите имаха възможността да разгледат своеобразна изложба със снимки от богатата читалищна дейност.