Експозицията „Пред олтара на Свободата. Априлското въстание на север от Балкана”, организирана от Регионалния исторически музей в Добрич, показва експонати от Севлиевския исторически музей. Тя е посветена на 145-ата годишнина от събитията през бунтовния април 1876 година и ще отвори не толкова познати страници от историята на Априлското въстание, които са не по-малко героични и драматични от добре известните ни събития в Панагюрище, Копривщица, Клисура и Батак.
В изложбата участват експонати от фонда на музеите, не само в Севлиево, но и Добрич, Велико Търново, Габрово, Шумен, Варна и Бяла черква. Рeгионален клуб „46-и пехотен Добрички полк” също участва с оръжия и снаряжение от личните колекции на членове на военноисторическия клуб. Ще бъдат показани лични вещи на ръководители и участници във въстанието.
В изложбата са включени експонати, реално участвали в Априлското въстание – оръжие, барутник, калъп за куршуми, саби, ножове, пищови, снимки и други от фонда на музея в Севлиево. Пушката на Панайот Волов, револверът на Стефан Стамболов, пушката и сабята на Сидер Грънчаров, рядка шашка с инкрустирана глава, принадлежала на четник на Таньо войвода, загинал в последния бой и много други са предоставени от музеите в Северна България.
Любопитство предизвиква едно българско хладно оръжие, което се среща само и единствено в краткия отрязък във времевия период, наречен Априлско въстание – е сабя „Априлка” – изковавана от земеделски сечива. Сабите „Априлки” са уникални и единствени по рода си.
В историческите събития от 1876 г. въстанието избухва в три основни точки – Родопите, Средногорието и Сеевлиевска кааза. Историческият музей в Севлиево пази като съкровена светиня сабята на Стефан Пешев – един от организаторите на въстанието в нашия край.
Изложбата бе открита вчера – 20 април. Тя ще остане на разположение на жителите и гостите на Добрич до 10 юни.