Крум Дончев е народен представител от коалиция “БСП за България” от Седми габровски избирателен регион. За в.”Росица” той коментира впечатленията си от първите заседания на 45-ия парламент, които малко или много дават знак за бъдещото управление на страната.
– Г-н Дончев, Вие за първи път сте народен представител. Какви са впечатленията Ви от първите две заседания на 45-ия парламент?
-Да, наистина съм за първи път народен представител, но съм член на БСП от ноември 2016 г. и през това време съм се интересувал от политическия живот в страната и в партията. Още след 4 април 2021 г. стана ясно, че ще има доста цветен парламент и всички партии, с изключение на сегашните управляващи, ще следват посока анти ГЕРБ. Това бяха позициите на партиите в парламентарните избори.
-Как виждате Вие промяната, защото до този момент тя се показва само в тона, в лексиката по време на първите две заседания? Вие такова начало на промяната ли очаквахте?
-Ние очаквахме да бъдем първа политическа сила и се надявахме да реализираме нашите политики, които заявявахме през последните 4 години.
-Какво смятате, че ще се случи от тук нататък, предвид и случващото се на консултациите при президента? Корнелия Нинова категорично заяви, че БСП ще подкрепи мандат на ИТН, но при известни условия? Дали ще съумеят партиите анти ГЕРБ да се споразумеят за условията на подкрепа за съставяне на правителство?
-Всяка една от партиите, които участваха на тези избори и са парламентарно представени, с изключение на управляващите, са на една и съща позиция. Може и сама да се убедите, че в техните платформи има застъпване по отношение на социална политика, икономически мерки за възстановяване на държавата във връзка със здравната криза и другите, които ще следват. В тези политики, ние имаме допирни точки. Единственото нещо, в което се различаваме е, че ние, от БСП, имаме по-голяма конкретика на нашите политики. Категорично заявихме, че правителство на ГЕРБ няма да подкрепим. Но бихме подкрепили всяка една от новите партии, които в момента са в парламента.
-А когато тези политики не са подкрепени със съдържание на конкретни действия, а са само намерения и добри пожелания?
-Точно това е проблема, че ние не искаме да подкрепяме само добрите пожелания, а искаме да чуваме конкретиката. А конкретиката на този етап присъства само в програмата на БСП. Ако те искат нашите препоръки, с най-голямо удоволствие бихме ги направили. В комисията, която беше създадена за проверка на дейността на държавните предприятия през последните години, сме правили анализи и сме готови да ги предоставим.
-Социологическо проучване показа, че над 60% от българите искат стабилно правителство, а не предсрочни избори – правителство, което да решава проблемите в страната? Убеден ли сте, че мнозинството в парламента ще изпълни това желание на голяма част от българите?
-Аз смятам, че всеки един гражданин желае да има стабилно правителство, независимо от кого е съставено. Да има предложения, които да са съответстващи на заобикалящата ни действителност. Да може да реагираме в едни условия на много сериозна социално-икономическа криза и криза в здравеопазването. Вярвам, че всеки гражданин би подкрепил всяка стъпка в тази посока.
-Вие, като народен представител, убеден ли сте, че в близкото бъдеще може да има такова правителство?
-Аз дори и сега го вярвам, защото има и нови хора, и нови партии, и нови идеи, които биха могли, ако имат желание, да се опрат на нещо различно, на нещо ново, което ние работим от 4 години. През последните 4 години се борим срещу статуквото на модела на управление, защото ние вярваме, че той не е правилен. И искаме, дори и да не сме ние, смяната на модела на управление да се реализира.
-Г-н Дончев, Вие не сте от Габрово, но сте избран за народен представител от Габровски регион. Ще изпълнявате ли коректно Вашите обещания към хората, които са гласували за Вас? Простете съмнението ми, но то идва от поведението на досегашни депутати от други райони на страната, избирани с гласовете на габровци, които през мандата не са стъпвали в нито една от общините.
-Да, разбира се! И това съм го заявил пред жителите на Габровска област още в първите дни на изборната кампания. Получих много топло отношение при срещите ми в Габрово, Трявна, Севлиево и Дряново. И навсякъде по селата където обикалях. Моят ангажимент съм го заявил твърдо. Дори се надявам, макар и в напрегната ситуация, в която се намираме, още следващата седмица да започна своите срещи с приемна в Габрово и Севлиево. Предстои ни областна конференция в Габровска област, за да направим анализ на изминалите избори и по-професионално да отворим дискусията за ситуацията в парламентарната група.
-Какъв е Вашият коментар на проблемите в ПГ на БСП, които също са теми на разговори в националните медии и сигурно тревожат избирателите на БСП?
-Аз мисля, че председателят на партията Корнелия Нинова много ясно и точно заяви още след пленума, в събота вечер, че ние, в партията не сме сигурни дали тези наши членове, които критикуват ръководството на партията не са изпратени от ГЕРБ, за да рушат БСП. И това се видя в голямата подкрепа, която г-жа Нинова получи след пленума. От всичките 185 членове на Пленума на БСП само 10-12 човека бяха против анализа на изборите и 90% от решенията, които пленума взе. Така че ние вътрешни проблеми в партията нямаме! Въпросът е, защо се стигна до там, че някой се опитва да изложи такъв проблем навън? Аз лично си задавам този въпрос? Защо? Някой не е дооценен? Някой си мисли, че заслужава повече? Ние всички живеем в един и същи свят и в едни и същи затруднения? И смятам, че може да побеждаваме, когато сме заедно. Партията ни е изпълнена с десетки хиляди личности. Защо само няколко човека излизат и коментират?
И още нещо искам да кажа по отношение на предложенията, които направихме на първото и второ заседание на Народното събрание: да се наложи мораториум на концесиите; мораториум на назначенията в предприятията в публичния сектор и мораториум на продажбите на здравни заведения – до момента, до който не се сформира ново правителство. По време на гласуването в пленарна зала, аз останах изумен, че то не беше подкрепено от “Има такъв народ”, от “Изправи се! Мутри вън!” и от “Демократична България”. Предполагам, че те не са се чувствали сигурни, дали не се крие нещо друго зад този мораториум и затова не са гласували. Но в сряда ние го връщаме отново за гласуване и се надявам, че този път те ще вземат национално отговорното и логично решение.
-Впечатлението, което се налага от поведението на партиите, които сте против ГЕРБ в парламента е, че са повече нещата, които Ви разединяват, отколкото тези, които ви обединяват за едно стабилно правителство!?
-Нали си давате сметка, че са минали само две заседания и те бяха доста емоционални. Една голяма част от хората в парламента имат неопитност, не всеки се е родил научен. Аз също съм за първи път, но имах щастието и късмета да имам около себе да имам опитни парламентаристи. Докато в другите партии не е така и е необходимо малко повече време, за да могат да добият опит.
-Да, липсата на парламентарен и политически опит могат да се приемат като извинение, но приемате ли тона и езика на изказванията на някои от народните представители по време на двете заседания – според мен те се дължат на липса на култура и възпитание?
-Не! Категорично не приемам подобен език! Парламентът е най-висшата институция в държавата, затова ние трябва да бъдем изключително духовно, морално и интелектуално извисени. Ние сме хората, които защитаваме интересите на гражданите трябва да работим за развитието на държавата, в лицето на тези 7 млн. души. Нека всички ние, народните представители го докажем.