ПЛАМЕН АСЕНОВ
Вторник – 6 април, в 17:30 ч., градската художествена галерия „Асен и Илия Пейкови“ ще представи живописната изложба на Цвета Марова.
Кой вятър довя Цвета Марова да прави изложба в Севлиево? Може би родният търновски. Или топлият южняк от Пловдив, където тя живее вече 25 години. А може би вятърът на Любопитната Съдба, решила да срещне модерната културна общност от красиво остаряващото Севлиево, с един творец, чиято вътрешна динамика на чувство и мисъл намира силен външен израз върху платното.
Има художници, които цял живот рисуват една и съща картина, но Цвета не е от тях. Не, едно от главните й творчески достойнства е, че никога не спира, винаги е изненадваща и нова, постоянно има какво различно и по-добро да /по/каже – дори в сравнение с най-доброто, което е /по/казала преди малко.
В Севлиево, Цвета Марова идва с над 40 платна и рисунки, които представят добър поглед към нейните художествени търсения през последните години. Тук е част от живописния цикъл „Елементи и сили“, представителен за интересите й в света на философията. Вкусът й към митологията и вълшебното пък е ясно различим в триптиха „Птицата“, в „Адам“ и „Ева“, „Зевс и Европа“, „Замъкът“, „Гарванът“.
Акварелът, техника, в която художникът е безкрайно свободен, но и безкрайно ограничен едновременно, е другото предизвикателство, в което Цвета се хвърля с типичния си размах, но, донякъде изненадващо, постига по-дълбока вглъбеност и съзерцание, както личи от цикъла „Състояние“. Но всичко това са само думи, ориентири по пътя към разбирането на Цвета и нейните картини. А всъщност онова истинското, което тя рисува, говори само за себе си – с помощта на внезапен образ и ярък цвят.
Цвета Марова е родена във Велико Търново. През 1991 г. тя завършва художествената гимназия „Цанко Лавренов” в Пловдив, а през 1996-та – живопис при професор Александър Терзиев във Велико Търново. През последните 25 години живее и работи в Пловдив, член е на Дружеството на пловдивските художници. Цвета Марова има множество участия в общи и самостоятелни изложби, нейни творби притежават ценители и от Германия, Полша, Великобритания, Холандия, Австрия.