Увеличава се търсенето на канабисови продукти и синтетични психоактивни вещества в Габровска област. Този извод прави Общинският съвет по наркотичните вещества и Превантивно-информационния център – Габрово в отчета си за 2020 г.
Организацията е създадена като орган за осъществяване на националната и местна политика за ограничаване разпространението и употребата на наркотици. В ОбСНВ влизат представители на Община Габрово, Местна комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и
непълнолетни /МКБППМН/, ОД на МВР, РЗИ, Районен съд, Районна прокуратура, Митническо бюро – Габрово, Окръжен следствен отдел в Окръжна прокуратура, РУО – Габрово, Дирекция „Социално подпомагане“.
Основна задача на ОбСНВ е осъществяване на координация, ефективно взаимодействие и сътрудничество между институциите, НПО, младежки сдружения и медии в усилията им за ограничаване на разпространението и употребата на психоактивни вещества. Съветите по наркотични вещества разработват, осигуряват и координират изпълнението на общинските програми за борба срещу злоупотребата с наркотични вещества. На базата на данните, получени от различните източници на информация, те правят оценка на нуждите в съответната община – от превенция, лечение, рехабилитация.
Превантивно-информационният център /ПИЦ/ към Община Габрово е създаден през 2006 г. и осъществява превантивни дейности и програми на регионално ниво. Затова в отчета бяха представени данни и анализи на дейността на всички институции в борбата с разпространението и употребата на наркотици за цялата област.
ОД на МВР – Габрово отчита, че за 2020 г. на територията на областта са задържани 153 лица за нарушения, свързани с наркотици, от които 7 за производство, 130 за притежание и 12 за разпространение. Голяма част от задържаните са с повече от един вид нарушение /производство, притежание, употреба, разпространение/. Заловените количества наркотици в област Габрово са: хероин – 1 г, кокаин – 3 г, канабис /суха маса/ – 21,103 кг, канабис насаждения – 133 бр. насаждения, канабис /зелена маса/ – 13,0730 кг, амфетамини на прах – 192,56 г, метамфетамини – 306,99 г, екстази – 11,42 г.
„В сравнение с 2019 г., се наблюдава увеличаване на заловените количества кокаин /2019 г. – 0,4 гр/, суха маса канабис /2019 г. – 6,7630 кг/ и най-голямото увеличение е при амфетамини на прах /2019 г. – 68,69 г / и метамфетамин /2019 г. – 152,73 г/. _Заловените количества наркотици на територията на ОД на МВР съвпада с наблюдаваните процеси, свързани с употребата на наркотици в региона – увеличаване търсенето на канабисови продукти и синтетични психоактивни вещества /амфетамини и метамфетамини /“ – се казва в отчета.
Анализите на данните от другите институции, които имат отношение по темата за борбата с наркотините вещества сочат още, че се „запазва и тенденцията, свързана с употребата на т.н. дизайнерски наркотици, които се разпространяват сред учениците и младежите най-често под името „чай“, „билка“, „билков тамян“. Това са силно токсични синтетични наркотици, които имат непредвидим ефект и могат да доведат до тежки последици дори и след един единствен прием. Тези дроги се разпространяват легално, достъпни са и са изключително модерни сред тийнейджърите в цялата страна, включително и в Габрово“ – се казва в докладата на ОбС по наркотичните вещества към който са приложени и факти.
През 2020 г. в Габровски съдебен район са образувани 171 досъдебни производства с предмет „наркотични вещества“. 143 са лицата, привлечени като обвиняеми за престъпления, свързани с наркотични вещества. Прекратени или спрени са 103 досъдебни производства. В съда са внесени 70 обвинителни акта, 15 споразумения и 17 досъдебни производства с постановление по чл.78а от НК с предмет наркотични вещества. Осъдени с влязла сила присъда са 96 лица по 93 осъдителни присъди.
За 2020 г. в Центъра за спешна медицинска помощ – Габрово са регистрирани общо 12 спешни случаи, свързани с наркотици, като 4 от тях са свързани с остра реакция след употреба на опиати, 7 случая с остра реакция след употреба на други наркотици и 1 случай на абстинентен синдром. За сравнение, спешните случаи, свързани с употреба на наркотици през 2019 са били 17, а през 2018 – 26.
През 2020 г. в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ са регистрирани 3 /трима/ пациенти с нефатални спешни случаи, свързани с употреба на наркотици.
В областта на лечението на зависимости към наркотични вещества, детоксикация на зависими в региона се провежда в Отделение за зависимости към Държавна психиатрична болница – Севлиево.
По данни на Държавна психиатрична болница – Севлиево през 2020 г. лечение са потърсили 11 лица с проблемна употреба на психоактивни вещества, от които 9 мъже и 2 жени. Пет от тях са с проблемна употребата на стимуланти, 4 – на канабис, 1 – на хероин и 1 – на бронз. В болницата са регистрирани и 2 спешни случая – един, свързан с остра реакция след употреба на наркотици и 1 – с абсинентен синдром.